Genel

YÖK: 37 ÜNİVERSİTEDE DOKTORA MEZUNU ÖĞRENCİ YOK

YÖK: 37 ÜNİVERSİTEDE DOKTORA MEZUNU ÖĞRENCİ YOK

Okunma: 30614

31 Ekim 2019 07:48
-A

+A

 

 
Yüksek Öğrenim Kurulu tarafından hazırlanan ‘2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporları’na göre, 172 üniversitenin 37’sinde hiç doktora mezunu öğrenci yok. Konuyla ilgili Prof. Dr. Rıfat Okçabol, “Bazı üniversitelere üniversite demek mümkün değil. Bu tablo da onu gösteriyor” değerlendirmesi yaptı.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporları’ üniversitelerle ilgili ilginç veriler ortaya koyuyor. Rapora göre, 172 üniversitenin 70’inde doktora mezunu öğrenci sayısı 5 ve altında oldu. Bunların 37’sinde hiç doktora mezunu öğrenci bulunmazken, 10’unda 1 kişi, 6’sında 2 kişi, 9’unda 3 kişi, 3’ünde 4 kişi ve 5’inde de 5 kişi mezun olabildi. Bu üniversitelerin önemli bir kısmı da vakıf üniversitelerinden oluştu.
“ÜNİVERSİTELERİN ÇOĞU ÜNİVERSİTE DEĞİL”
Yaptığı değerlendirmede, bazı üniversitelerin ‘üniversite’ özelliğini yitirdiğini ifade eden Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Rıfat Okçabol, “Bazı üniversitelere, üniversite demek mümkün değil. Üniversitelerin yeteri kadar doktora öğrencisi olmamasını; bizim üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyesi oranına bakarak, üniversitelerin Türkiye ölçeğinde yapabildiği katkılara ve evrensel düzeyde yaptığı katkılara bakarak değerlendirmemiz gerekir” dedi. “Bizim üniversitelerin öğretim üyesi yetiştirmek gibi çabaları yok” diyen Okçabol, “Tabii vakıf üniversitelerine ayrıca eğilmek lazım. Bunların amacı sade para kazanmak. Neden doktoraya yatırım yapsın? Bunları doktoradan ziyade vakıf üniversiteleri niye var diye eleştirme yapmamız gerekiyor. 200 puan alan bir öğrenci devlette sıradan bir bölüme girebilirken, vakıf üniversitesine parası varsa girebiliyor ve saygın meslekler edinebiliyor” diye konuştu. Rektör atamalarını da eleştiren Okçabol, “Rektörünü Erdoğan’ın atadığı üniversiteye üniversite diyemezsiniz. Üniversite olmayan devlet kurumlarının doktora öğrencisi vermemesi çok daha iyi olur belki de” ifalerini kullandı.
BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre Hiç doktora mezunu olmayan üniversiteler şöyle:
Adana Alparslan Türkeş Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hep Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Akev Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Demiroğlu Bilim Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi, İstanbul Kent Üniversitesi, İstanbul Rumeli Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, MEF Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Sanko Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi.
1 doktora mezunu olan üniversiteler şöyle:
Acıbadem Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Kilis 17 Aralık Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi.
2 doktora mezunu olan üniversiteler şöyle:
Abdullah Gül Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Piri Resi Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi, İbni Haldun Üniversitesi.
3 doktora mezunu olan üniversiteler şöyle:
Batman Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Osmaniye Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Kırşehir Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi.
4 doktora mezunu olan üniversiteler şöyle:
Bursa Teknik Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi.
5 doktora mezunu olan üniversiteler şöyle:
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Sinop Üniversitesi. 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku