Güncel

YEREL BASIN DEMOKRASİNİN GÖZÜ KULAĞIDIR

YEREL BASIN DEMOKRASİNİN GÖZÜ KULAĞIDIR

10 Temmuz 2019 07:30
-A

+A


Yerel basın, devlet ve millet arasındaki köprü vazifesi gören demokrasinin sesidir” dedi.
 Yeni Yargı Reformu Paketi’ içerisinde yerel gazeteleri yakından ilgilendiren resmi ilan statüsü hakkında Kırşehir basın bir açıklama bekler iken kan kaybeden basın sektörü zor günler yaşıyor.
Yeni Yargı Reformu Paketi’ içerisinde yerel gazeteleri yakından ilgilendiren resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu kaldırılacak olmasının yerel basını ayakta tutan en önemli kalemlerden birisinin kırılması anlamına geliyor.  Yerel basının sorunlarının her geçen gün artarak, devam ve girdi maliyetlerinin artması, gelir kalemlerinin düşmesi yerel basınımızın yaşamasına engel oluyor. Böyle bir ortamda yeni yargı reformu paketi içerisinde yer aldığı öğrenilen yerel gazetelerin yayımladığı resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması yerel basınımızın kaleminin kırılması anlamına gelir. Yerel basın yaşamalı ve ciddi anlamda desteklenmelidir.
Ulusal basın genel konuları gündeme taşırken, yerel basın yerelde yaşanan gelişmeleri gündeme taşıyor, kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların vatandaş ile arasında köprü görevini yerine getiriyor, yereldeki haberleri genele taşıyabiliyor. Bundan ötürü de, yerel basın bizler için çok önemlidir. Yerel basınımız vatandaşı aydınlatıyor, bilgilendiriyor ve bilinçlendiriyor.
Girdi maliyetlerinin arttığı bir ortamda, siz yerel basına bazı avantajlar sağlamazsanız, yerel basın nasıl yaşayacak? Kâğıt, kalıp ve boya fiyatlarının belli bir seviyeye çıktığını görmekteyiz.
Kırşehir’de  yerel basınımızın ciddi bir potansiyeli var. Bu konuda tüm çalışan ekibin desteklenmesi, bu ekibe katkı sunulmasını temenni ediyoruz. Basın demokrasinin en önemli kurumu. Bu kuruma demokrasiye inanan herkes sahip çıkmalı. Yerel basınımız, desteklenmeli ve güçlendirilmeli. Yeni yargı reformunda yer alan yerel basınımızı yakından ilgilendiren maddenin yeniden gözden geçirilmelidir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku