genel

VATANDAŞLAR DUYARSIZCA DAVRANMAYA DEVAM EDİYOR

VATANDAŞLAR DUYARSIZCA DAVRANMAYA DEVAM EDİYOR

17 Eylül 2019 07:07
-A

+A

 

Yıllardır Kırşehir Belediyesinin hassasiyeti olan çöpler özelikle akşam saatinde belirli saatlerde belirlenen noktalarda bırakılıyor ve sokakta belirli noktalara erken bırakılması dâhilin de cezalar kesiyor. Bütün bu hassasiyetle birlikte sık sık uyarılarda bulunmasına rağmen çöp poşetleri yerine ve sıvı tüketimleri poşetlere konulurken gelişi güzel bırakıldığında Kırşehir sokakları hem görüntü açısından, hem de sağlık açısından istenilmeyen etkenlere sebep bulunuyor. Vatandaşlar evden çıkan atıkları gelişi güzel sokaklara bıraktığında ve sokak hayvanların da karıştırması ile birlikte ilimize yakışmayan görüntüler ortaya çıkıyor. Bu durumdan rahatsız olan vatandaş, ”Binamızın tam önünde akşam saatlerinde diğer binalar ile birlikte çöpler bu noktada toplanıyor, belediye saatinde topluyor fakat toplama saatine kadar kaldırımdan yollara akan atık sular yolda yürüyen vatandaşları rahatsız ederken, koku ve görüntü olaraktan bizleri etkiliyor. Yapılan uyarılar kulak ardı ederken duyarsızlığında uç noktasına kadar varıyoruz” dedi.
Kırşehir belediyesi her cuma, evlerin önüne sıfır atık poşetleri bırakıp evlerden çıkan kâğıt, plastik ve geri dönüşüme kazandırıla bilecek atıkları tek tek toplanıyor. Peki, bu projeye katılım ne derece?
Kırşehir Belediyesinin hassasiyetle üzerinde durduğu projelerden bir tanesi olan” Sıfır Atık “projesi vatandaşlar ne derece hassasiyetle duruyor bilinmezken hala ilimizde yapılan çalışmalara vatandaşlardan gereken ilgi görülmediği gözler önünde. Aynı bina içerisinde her sabah “sıfır atık” projesi poşetleri bulunurken kimi daireler önünde bu projeye destek verilmediği ve hala evlerden çıkan plastik kâğıt atıklar sokak çöplerine konulmaya devam ediyor. Bu atıklar sokaklara atıldığında sokak havyaları tarafından tarumar edilirken, insanlar tarafından da gelirini sadece çöplerden toplayan vatandaşlarca dağılıyor.
Mahalle halkı konteyner konulmasını istiyor
Vatandaşlar kötü görünen ve sağlığını da tehdit ederken akşam saatlerinde yolun ortasına kadar akan atık sular mahalleliyi oldukça rahatsız ediyor ve belediyeden konteyner getirilmesi isteniyor.
Sıfır atık projesi
Dünyada çevre hassasiyetinin artmasına paralel olarak giderek daha fazla benimsenen sıfır atık kavramı sürdürülebilir bir döngüde, tüm atık malzemelerin diğer ürünler için kaynak olarak kullanabilmesini öngörüyor. Sıfır atık, ürünlerin yapısındaki zararlı içeriklerin azaltılması ve önlenmesi, kaynakların korunması, atıkların her tarafının, yani yakılması ve gömülmesinin önüne geçilmesini gerektirirken, aynı zamanda sistemli üretim ve geri kazanım süreçlerinin yönetilmesini kapsıyor. Sıfır atık uygulamalarıyla toprağa, suya ve havaya atık bırakılmayacağı için doğal yaşam ve insanı tehdit oluşturan kirliliğin önüne geçmek mümkün olacak.
Son yıllarda tüm dünyada sıfır atık hedefine yönelik çalışmalar yaygınlaşıyor. Türkiye’de de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2016-2023 yıllarını kapsayan Ulusal Atık Yönetimi ve Eylem Planı oluşturuldu. Bu plan kapsamında 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi, bu kapsamdaki uygulamaların öncelikle resmi kurumlar, yerel yönetimler ve sonrasında tüm Türkiye’de yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.
Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakılması için sıfır atık prensibi hedef alınmalı ve entegre bir yaklaşımla atıkların yönetimi ve geri dönüşümü sağlanmalıdır. Çöpüne Sahip Çık Vakfı sürdürülebilir kaynak kullanımı ve temiz bir gelecek için büyük önem taşıyan sıfır atık çalışmalarını destekliyor.
Sıfır Atık nedir?
Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.
Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertaraf hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır.
Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır.
Sıfır Atığın esas alınması ile sağlanacak avantajlar;
Verimliliğin artmasında etkili olacaktır.
Temiz ortamlar yaratarak performansın artmasını tetikleyecektir.
İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması açısından öncü bir yaklaşımdır.
Çevresel risklerin azalmasının sağlanmasına katkısı vardır.
Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanmasıdır.
Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.
Doğal kaynaklar korunarak gelecek nesiller için çevrenin ve doğanın tüketilmesinin önüne geçilmiş olacaktır; çok değerli hammadde kaynağı elde etmede etkisi büyüktür.
Kağıt ve karton, ağaçları (ağaçları korumanın yolları nelerdir?); plastik (plastik kirlilik), petrolü; cam, toprağı; organik atıklar, gübreyi (solucan gübresi vb.); böyle sayabileceğimiz bir çok değerli varlığımız daha az tüketilecek ve geleceğimize büyük katkı sağlayacaktır.
Sıfır Atık Yönetmeliği
12 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan “Sıfır Atık Yönetmeliği” amacı:
Bu Yönetmeliğin amacı, hammadde ve doğal kaynakların etkin yönetimi ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda atık yönetimi süreçlerinde çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasına, yaygınlaştırılmasına, geliştirilmesine, izlenmesine, finansmanına, kayıt altına alınarak belgelendirilmesine ilişkin genel ilke ve esasların belirlenmesidir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku