Genel

Unutmayalım ki "ORMAN YOKSA BİZDE YOKUZ"

Unutmayalım ki "ORMAN YOKSA BİZDE YOKUZ"

Okunma: 2935

20 Mart 2021 14:37
-A

+A

 

Kırşehir Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca , 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve 21-26 Mart Orman Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Karaca mesajında şu ifadelere yer verdi: Dünyamızın en önemli yenilenebilir doğal varlıklarından biri olan ormanlara gerekli değerin verilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda örgütü (FAO) 21 Mart 1971 tarihinde 21 Mart günü Dünya tarihinden itibaren kutlanmaya başlanmıştır.
Ormanlar dünyanın doğal güzellikleri olup temiz havanın ve suyun üretilip depolandığı ve diğer
Orman binlerce canlıya ev sahipliği yapmak da olup insan yaşamını sürdürebilmesi için temel ihtiyaçlarını da barındırmaktadır. Nitekim ormanlar reklearasyon, barınma, ısı kaynağı, temiz hava çeşitli canlı türlerine ev sahipliği yapma, su tutma ve benzeri bir çok fonksiyonu yerine getirmektedir.
Dünya nüfusunun hızla artışı neticesinde insanların yerleşim alanlarına ve tarım alanlarına duydukları ihtiyaç artmak da, hızlı gelişen sanayileşe ve araç, ısınma ve kullanılan fosil yakıtların dünyamızın havasını ve iklimini değiştirmek de, son yıllarda bu nedenle sel, yangın, ve kuraklık gibi felaketler artmaktadır.
Bu tespitler ışığında orman zengini bir ülke olmadığımız bilinci ile hareket etmeli, ormanlarımızı koruma ve kullanma dengesi içerisinde yönetmeli ve toplumu bu konuda bilinçlendirmeliyiz.
Bugünkü resmi rakamlara göre son yıllarda sayın Cumhurbaşkanımızın 2007 yılında ilan ettiği seferberlikle başlayan yoğun ağaçlandırma ve erezyon kontrol çalışmaları neticesinde Ülkemizde ve dünyada orman varlığımızı % 26 lardan % 28 lere kadar çıkararak dünya da orman varlığını artıran 4 ncü ülke olduk.
Bu kapsamda 2002 den günümüze kadar ilimizde yapılan çalışmalarla yaklaşık 30 milyon fidan dikilerek 260.000 dönüm orman alanı oluşturularak orman bakımından çok fakir olan ilimizin orman varlığı % 100 artırarak % 3.5 den % 7 lere çıkarttık.
Orman alanlarımızı yönetirken bu alanlara bağlı yaşayan orman köylümüzü de ihmal etmedik, orman köylüsünün kalkınması, refahının artırılması için değişik projelerle destekledik.
Kurum ve kuruluşlar başda olmak üzere, orman ağaç sevgisini ve bilincini vermek için sorumluluk üstlenmeli "Yarın Kıyametin Kopacağını Bilseniz Bile Elinizdeki Fidanı Dikin" anlayışı ile hareket eden bir neslin temsilcileri olarak ağaç sevgisi, doğaya saygılı, çevre bilinci gelişmiş nesiller yetiştirilmesine katkı sağlamaktır.
Toprağın ve tarımın sigortası, havanın, suyun ve yaşamımızın kaynağı olan ormanlarımızı, sürdürebilir prensipleri çerçevesinde koruyup geliştirmeli, gelecek nesillere yaşanabilir mavisi ve yeşili bol bir ülke bırakmanın gayreti ve çabası İçinde olmalıyız. Unutmayalım ki "Ormanı bekçi değil sevgi korur"
Bu vesile ile orman Genel Müdürlüğümüzün zor şartlarda fedakarca çalışan tüm çalışanlarımızın Dünya Ormancılık Gününü kutlar, sağlıklı, başarılı çalışmalar dilerim.
Ormancılık günü içinde bulunduğumuz haftada "Orman Haftası" olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de 1975 canlıların ihtiyaçları için devamlı ve yeterli miktarda doğaya salındığı çok yönlü standartları olan kaynaklardır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku