Güncel

Tarım Sigortanı Yaptır ki Güvencen Olsun…

Tarım Sigortanı Yaptır ki Güvencen Olsun…

19 Kasım 2019 07:01
-A

+A

AFAD, Afetlere Hazırlık Yılı Projesi’nin 5. ay teması olan “Afet Sigortası” kapsamında üreticilere ve yetiştiricilere, “afetler hayatımızın bir parçası, #AfetlereHazırOl” çağrısında bulunarak, Tarım Sigortası yaptırmaya davet ediyor.

TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu), ülkemizde tarım sektörünü tehdit eden doğal afetlerin ve çeşitli risklerin teminat altına alınabilmesi amacıyla 2005 yılında kuruldu. Kar amacı taşımayan Sistem, zirai ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren ülkemiz üreticisinin tarımsal varlıklarını güvence altına alarak, emeklerini koruyor.
%67’ye Varan Devlet Desteği
Her geçen yıl genişleyen teminat kapsamı sayesinde üreticiler, Bitkisel Ürün Sigortası, Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası, Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası, Sera Sigortası, Kümes Hayvanları Hayat Sigortası, Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası ve Su Ürünleri Hayat Sigortası olmak üzere 7 farklı alanda tarım sigortası yaptırabiliyor. 
TARSİM, üreticilere ve yetiştiricilere daha düşük prim fiyatları ile sigorta yaptırma imkânı sunmasının yanı sıra çeşitli sigorta ihtiyaçlarını büyük ölçüde ve aynı zamanda yüksek güvence ile karşılıyor.
TARSİM Sistemi’nde, üreticilerin ve yetiştiricilerin ödemesi gereken primin %50’si, meyvelerde don teminatına ilişkin primin %67’si ve İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nda ise primin %60’ı oranında Devlet desteği imkânı bulunuyor.
Üreticilere ve Yetiştiricilere 5.9 Milyar TL Hasar Ödemesi Yapıldı
Devlet - özel sektör işbirliğinin ülkemizdeki en başarılı örneklerinden biri olan TARSİM Sistemi kapsamında, şimdiye kadar ülke genelinde 12 milyon poliçe üretildi. 183 milyon dekar alan, 16 milyonun üzerinde büyükbaş ve küçükbaş ve 213 milyar TL’lik tarımsal varlık sigortalandı. Ürünleri, seraları ve hayvanları çeşitli sebeplerden ötürü zarar gören sigortalı üreticilere ve yetiştiricilere ise 5.9 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirildi.
Tarım Sigortası Yaptırmak İçin Tek Şart; Kayıtlı Olmak
Tarım sigortası poliçeleri, TARSİM Sistemi’nde yer alan sigorta şirketlerinin yetkili acenteleri aracılığıyla düzenleniyor. Üreticiler ve yetiştiriciler, sigorta yaptırmak için öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili Sistemleri’ne kayıt oluyor ya da mevcut kayıtlarını güncelliyor. Sonrasında, yetkili sigorta şirketlerinin acentelerinden herhangi birine başvurarak poliçelerini kolaylıkla düzenletebiliyor.
Bitkisel Ürün Sigortalarında üreticilerin, ürünlere, lokasyona ve riske göre değişiklik gösteren poliçe kabul tarihlerini göz önünde bulundurarak sigorta başvurusunda bulunması önem taşıyor. Sera Sigortası, Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası, Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası, Kümes Hayvanları Hayat Sigortası, Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası ve Su Ürünleri Hayat Sigortası’nda ise ihtiyaç duyulan her an sigorta başvurusunda bulunulabiliyor.
TARSİM Sistemi ile ilgili detaylı bilgi için; tarsim.gov.tr ziyaret edilebiliyor.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku