Güncel

Sağlıklı yaşam için yürüdüler

Sağlıklı yaşam için yürüdüler

5 Ekim 2019 07:19
-A

+A

 

Sağlık Bakanlığınca Kırşehir’de olmak üzere 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen yürüyüşte çocukluk obezitesine dikkat çekildi.

Kırşehir'de Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle sağlıklı yaşam için Sağlık Müdürlüğü personeli Sağlık Müdürlüğü önünden Cacabey Meydanına kadar yürüdü.
Yürüyüş etkinliğine İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ali Bulut, Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Necmettin Şeker, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Karslı, Sağlık Bakanlığı Müfettişi Mehmet Can Bilgiç, Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yetiş, Başkan Yardımcısı Dr. Sadettin Doğangün, Yunus Emre Ortaokulu 6.sınıf öğrencileri, ve vatandaş katıldı.Yürüyüş sonunda yöresel oyunlarla öğrenciler yarışma yaptı. Yarışma sonunda kazanan öğrencilere madalya verildi. Etkinlikte fiziksel aktivite, boy kilo ölçümü, çeşitli materyal dağıtımı yapıldı.
Etkinlik sonunda konuşan İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Ali Bulut, yürüyüşün temasının çocukluk çağı obezitesi olduğunu söyledi.
Bulut, açıklamasında; "Obezite ( şişmanlık ) yıllar içinde toplumda görülme sıklığı artan ve tedavisi yaşam boyu süren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Çocuk ve gençlik döneminde ortaya çıkan obezitenin, gelecekte bu bireylerde birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olacağı düşünülmektedir. Fiziksel aktivitede azalma (okul servisleri, asansör kullanımı, teknolojik araçlar, kentlerde yetersiz yeşil alan, spor dersini aksatma, televizyon, bilgisayar başında fazla zaman geçirme) gibi etmenler çocuklarda önemli obezlik nedenlerindendir. Yürüyüş ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir"dedi.
Yürüyüşün günlük aktiviteler içerisine kolayca yerleştirilebileceğini anlatan İl Müdürü Bulut, "Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir – iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın yürüyüş yollarından faydalanabilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır"diye konuştu.
Cacabey Meydanında düzenlenen etkinlik, yerel organizasyonların ardından sona erdi.
Sağlık Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen yürüyüşte çocukluk obezitesine dikkat çekildi. Yüzlerce ailenin katıldığı etkinlik renkli anlara sahne oldu.
Sağlık Bakanlığı tarafından "Dünya Yürüyüş Günü" dolayısıyla Ankara'da etkinlik düzenlendi. Çocukluk çağı obezitesine dikkat çekilen etkinlikle, yüzlerce öğrencinin katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan etkinlikte, geleneksel sokak oyunları, basket potası, okçuluk, eskrim, egzersiz istasyonları, aşamalı yarış parkuru ve tırmanma duvarı gibi çocukların hem eğleneceği hem de hareketli yaşama teşvik edildiği parkurlar yer aldı.
Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe burada gerçekleştirdiği konuşmada, toplumda fiziksel aktivitenin eksikliğine dikkat çekerek hareketsiz yaşamın obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz ve kanser gibi hastalıkların artmasına neden olduğunu belirtti.
Meşe, Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması 2017 verilerine göre 15 yaş ve üzeri bireylerde obezitenin yaklaşık yüzde 32 olarak belirlendiğini söyleyerek, "Geleceğimizin teminatı ve yarınlarımızın umudu çocuklarımız üzerine yaptığımız Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması verilerine göre 2. Sınıf öğrencilerinin her dördünden birinin, ortaokul seviyesinde her 3 öğrenciden birinin, lise seviyesinde ise her 5 öğrenciden birinin, fazla kilolu veya obez olduğu görülmüştür" diye konuştu.
Toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Meşe, "Bu hedeflerimize ulaşmak için 2019-2023 yıllarını içeren bir eylem planı hazırladık. Ayrıca Bakanlık olarak Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi ile ilgili de Beş Yıllık Eylem Planı hazırladık. Bu eylem planıyla obezite ile etkin şekilde mücadele etmek ve obezite ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltılmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.(İHA)

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku