Güncel

PETİ KIRŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ AÇILIŞINA YOĞUN İLGİ

PETİ KIRŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ AÇILIŞINA YOĞUN İLGİ

7 Ekim 2019 07:23
-A

+A

 
Peti Kırşehir veteriner kliniği cumartesi günü saat 14.00’da açıldı. Veteriner hekim İsmail Cem Altuntaş tarafından açılan klinik Kırşehir halkının hizmetine sunuldu. Açılışa Kırşehir Belediye Başkan’ı Selahattin Ekicioğlu, Başkan yardımcıları; Başar Altuntaş, Osman Uçar, Nuri Ayaz, Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları ve Kırşehir halkı katıldı. Evcil hayvanları olan Kırşehirliler ’de hayvanlarıyla beraber açılışa katıldı. Açılış kurdelesini Kırşehir Belediye Başkan’ı Selahattin Ekicioğlu ve Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkan’ı, Bahamettin Öztürk ve temizlik işlerinde çalışan bir vatandaş kesti. Kırşehir Belediye Başkan’ı, açılan kliniğin hayırlı ve uğurlu olması yönünde temennide bulundu.
Veteriner Nedir? Veteriner Kliniği Neden İhtiyaç Duyulur?
Veteriner hekim, hayvan türlerinin sağlığından sorumlu, hayvansal hastalıkların tanısını koyan ve buna göre tedavi işlemini gerçekleştiren, üremleri veya bakımları gibi önemli yaşamsal faaliyetlerinin yerine getirilebilmesi için tıbbi bilgisi bulunan ve yasal yetki elde etmiş kimselerdir. Veteriner kliniği ise hayvanların tedavi edildiği hastanelerdir. Bu nedenle insanlar için hastane ne ise hayvanlar için veteriner klinikleri aynı işlevi görmektedir. Hayvan sağlığı için veteriner kliniklerine ihtiyaç duyulur.
Veteriner Kliniği Ne İş yapar? Nasıl Olmalıdır?3^te
Veteriner kliniği hayvanların hastalık tanı, tedavisi, bakımı ve beslenme gibi gerekli faaliyetlerin gerçekleştirildiği yerdir. Klinik danışma bölümünde hayvanlar hakkında bilgiler kaydedilir. Her bir hayvan için ayrı dosyalar oluşturulur. Bu dosyalar doğrultusunda hayvanın bakımları ve tedavileri yapılır. Bazı veteriner kliniklerinde mama, mama kabı, tasma gibi hayvan için gerekli materyallerin satımı gerçekleştirilmektedir. Klinikte aşısı eksik hayvanları için onları hastalıklardan korumak için aşıları yapılmaktadır. Hayvanlar muayene edilerek, kalp veya akciğer gibi organların fonksiyonları incelenir. Ayrıca kulak, göz gibi organlarında muayeneleri yapılır. Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılması durumunda tedavi işlemlerine başlanılır. Veteriner klinikleri de, hastaneler gibi hijyenik bir ortamda faaliyet göstermeleri önem arz etmektedir. Ayrıca hayvansal hastalıkların insana zarar vermemeleri için yani hastalığı kontrol altına alabilmek için kilit görevi bulunmaktadırlar. Bu sayede veterinerler hem insan sağlığı için önemli hem de hayvan sağlığı için önemli işler gerçekleştirirler.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku