Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

55 makale bulunmakatadır

ZENCİ MUSA-2

06:00 - 8 Ocak 2020

+A

-A

 

Eşref bey Musa’yı çağırtır ve onun hayat hikayesini dinler.
Musa’nın Trablusgarp’ta asıl tanınması bir kaç gün sonra  yaşanacak bir olayla olacaktır. Eşref bey gönüllü birlikleri denetleyecektir. Hecin(Deve) süvarileri yan yana dizilmiş beklemektedir.  Hecinin yanında uzun boylu olduğu için Musa da ön sıradadır. Eşref bey gecikir. Musa’nın yanındaki hecin huysuzlanmaya başlar.Başını sallıyor zaman zaman Musa’ya dokunuyor onu itekliyordu. Musa hecini iter ve hecin  iki arşın öteye  çekilmek zorunda kalır.
 Hecinin sahibi buna kızar ve hecini yine yaklaştırır. Bir yandan da Musa’ya kızıp bağırır. Hecin sürekli Musa’yı itekler ve sıradan dışarı çıkarmaya çalışır. Musa rahatsız oluyor hecinin sahibi için için gülüyordu.Musa aniden  adamı tutup yere yapıştırır. Hecin Musa’nın kulağını ısırdığında Musa   hecinin boynuna,nefes borusuna  öyle bir yumruk atar ki  hayvan yere düşüp ölür. İşte Musa İtalyan siperlerine dalıp İtalyan askerlerini tek eliyle tuttuğu gibi sağa sola savuran tek yumrukla deveyi öldürebilen acı bir kuvvete sahiptir. Eşref bey Musa’yı kendisine emir eri yapar ve hatıra olarak ona bir vesikalık resmini verir.Musa da severek kabul eder.
Balkan savaşları çıkınca  Osmanlı subayları mecburen  dönmek zorunda kalır. Musa da Efendisi Eşref beyle birlikte Balkan savaşlarına katılır. Edirne’nin kurtarılışında Batı Trakya Türk Cumhuriyetinin kuruluş  mücadelesinde  efendisi Kuşçubaşı Eşref ile  birlikte hep en öndedir.
Birinci Dünya savaşı başlar.  Osmanlı hükümeti  Hicaz’da Suud el Faysal’a ve İbn-i Reşid’e  ikna heyeti gönderip  savaş boyunca  Osmanlı’nın  desteklenmesini istemiş, bunun için de bir heyet oluşturmuştur. Heyette  İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy da vardır. Tabi heyeti götüren Kuşçubaşı Eşref ve  emir eri Musa’dır. Şair Akif, Necid Çöllerinden Medine’ye isimli şiirini işte bu gezide yazmıştır.
Birinci Dünya Savaşı devam etmektedir. Yemendeki Birliklere para gönderilmesi gerekmektedir. Birliklerin başında  Ahmet Tevfik Paşa vardır. Para ona ulaştırılmalıdır. Ama nasıl?
Enver Paşa , Kuşçubaşı Eşref’i çağırtır. Ona Yemendeki birliklerimize götürülmek üzere 300,000  altın hazırlandı  bunu senin götürmeni istiyorum der. Eşref bey; “bu imkansız  Medine’den sonrası  İngiliz desteğindeki  Faysal’ın kontrolünde der. Enver Paşa kendisine ; “imkansız olduğunu bildiğim için bu görevi sana verdim” der. Sandıklara paralar  yerleştirilir.Medine’ye kadar varılır. O gece Medine komutanı Fahrettin Paşa ile konuşulur. Fahrettin Paşa; bir  noktaya kadar  eşlik edebileceklerini ondan sonrası ise tek başına olduklarını söyler. Eşref bey düşünmekte ve planlamalar yapmaktadır.  Sabah Eşref bey yanında  ekibi ile birlikte yola çıkar. Hayber kalesinde Faysal’ın 20.000 kişilik  ordusu,   40 kişilik Eşref Bey ve ekibini kuşatır. Çatışma sabah 10:00’dan gece yarısına kadar devam eder. Eşref bey yaralanır. Adamlarından bir iki kişi hariç hepsi şehit olmuştur. Faysal’ın zaiyatı ise 2.000 kişiden fazladır. Eşref bey kalan birkaç kişi ile birlikte Faysal’a esir düşer. Faysal ve adamları altını bir türlü bulamazlar.
Peki sandıklar dolusu 300.000 Altın ne olmuştur? Evet Eşref bey bir gün önce  akşam planını hazırlamıştır. Altınları Zenci Musa  ve yanında birkaç adam başka bir yoldan  Yemen’e ulaştıracaktır. Bu zor görev başarılmıştır.Efendisi olan Kuşçubaşı Eşref’in verdiği görevi yerine getiren ise  Zemci Musa olacaktır. O gün  efendisinden ayrılan Musa buruktur. Efendim ilk defa ayrılıyoruz der. Eşref bey  evet Musa yine bir araya geleceğiz ve birlikte çalışacağız der.
Evet  görev başarılmıştır.  Ancak Kuşçubaşı Eşref Faysal tarafından İngilizlere teslim edilir ve İngilizler onu  Malta’ya sürerler. Musa bu habere çok üzülür.  O günden sonra hep efendisine  kavuşma hayalini kurar. Ancak efendisini bir daha göremeyecektir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku