Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

52 makale bulunmakatadır

UCEYMİ SADUN PAŞA

08:00 - 25 Haziran 2020

+A

-A

                              Osmanlı İmparatorluğu Birinci Dünya Savaşının ilk yıllarında Irak Cephesinin  savunulmasında, Cihad için gönüllü olarak orduya katılacak bölgedeki aşiret kuvvetlerine güvenmişti. Süleyman Askeri Bey’de    Trablusta yaptığı gibi  aşiretlerden derlenecek kuvvetlerle  İngilizlerin mağlup edileceği inancında olduğundan , görev yeri olan Basra cephesine giderken takviye kuvvet istememişti.
                              Irak’ta bulunan  Arap aşiretlerinin çoğu savaş sırasında Osmanlı İmparatorluğu’na sadık kalarak gönüllü olarak muharebelere katılmış,  kılavuzluk vs hizmetler vermişlerdir. Bu aşiretler arasında bulunan  ve nüfuz alanı Bağdat ve Basra arasında uzayan büyük Müntefik Aşiretinin genç  reisi  UCEYMİ SADUN  1914’te savaşın  en başından  1918’de en sonuna kadar Osmanlı İmparatorluğuna sadık kalarak Türk Ordusuna fevkalade mühim hizmetlerde bulunmuştu. Gösterdiği yararlılıktan dolayı  takdir ve taltif edilerek  kendisine “paşa”  ünvanı verilmişti.
                              Uceymi Sadun Paşa, I. Dünya Savaşı boyunca  Türk ordusunun yanında yer almış , ordusuyla birlikte  geri çekilerek Urfa civarına kadar gelmiş , Milli Mücadelede Urfa’nın  kurtuluşunda önemli rol oynamıştı. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra  devlet tarafından  Urfa’da kendisine verilen köylerde  aşireti ile yerleşmiştir.
                              Irak Cephesinde Osmancık Taburunda bulunan Hamza Osman Erkan bir görev sırasında karşılaştığı  Uceymi Sadun Paşa’yı şöyle anlatır: “Yolculuğumuzun üçüncü günü idi çok sert bir kum rüzgarı esiyordu, Nahile mevkiine birkaç saatlik mesafede idik. Mukabil taraftan kum fırtınasının içinden  birden bire bir süvari  müfrezesinin bize doğru geldiğini gördük. Atlılar müthiş bir kum rüzgarı şeklinde , birkaç saniyenin  içinde yanımıza yaklaştılar. Bunlar daha yirmi ikisine gelmemiş genç bir şeyle  muhafızları idi.  Menzil teşkilatımızın  merkezlerinden biri olan Gabişiye mevkiine günübirlik gidiyorlardı. Karşılıklı durduk, selamlaştık ve bir sükut içinde bakıştık.  Bana bir  emriniz var mı? Müsaade ederseniz yanınıza adamlarımdan  ikisini katacağım’, dedi ve sonra eli ile selam vererek hızla uzaklaştı. Kim olduğunu bilmediğim bu ”çöl şövalyesi” kayboluncaya kadar  arkasından manyetize olmuş bir halde  baktım ve yanındakilere sordum: Kim bu adam?  Müntefik topraklarının  en uç noktasına kadar ahkam ve emirleri  kayıtsız şartsız geçerli olan Şeyhülmeşayih( Şeyhlerin Şeyhi) Uceymi Paşa işte budur. Birkaç sene evvel Halep’te vefat eden Emir Sadun Paşa’nın oğludur.Asalet, servet ve hamiyet secaat ile bütün Irak’ta meşhurdur!”
Bağdat’tan beri  menkıbe ve hikayelerin işitmekte olduğumuz,düşman kuvvetleri ileri karakollarının rüyalarına giren ve uykularını kaçırarak dehşet uyandıran Müntefik Aşiretleri reisini o gün ilk defa görmüştüm.
                    Daha sonra  da Milli Mücadelenin ilk günlerinde  Ankara’ya gelerek memleket müdafaasına koşmuş ve güney hudutlarımızda büyük hizmetler ifa etmiştir. Şimdi Urfa’da  hükümetimizin kendisine hediye ettiği bir çiftlikte  ziraatla meşgul olmaktadır”.

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku