Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

66 makale bulunmakatadır

MAY FLOWER (MAYIS ÇİÇEĞİ)

06:00 - 22 Ocak 2020

+A

-A

Okunma: 3496


 
                        Şüphesiz tarihten bu güne sayısız gemi kalkmış limanlardan ve yine sayısız yolcuları  sayısız limanlara taşımıştırlar. Sanırım hiç  birisi  “Mayıs Çiçeği” kadar dünya tarihini bu kadar etkileyecek  yolcuları taşımamıştır. Amerikan Derin devletiyle ilgili çok şey yazılmıştır.Bir çok eserde bu konuya değinilir. Bunlardan Birisi de Atilla Akar’ın “Börü Budun” kitabıdır. Amerikan  Derin Devletini anlamak için aslında  tarihte biraz gerilere gitmek gerekir. İşte  her şey o gemi ve yolcularının Amerika’ya gelişi ile başladı. Bugünü anlamak için o günü yani 1620’yi anlamak gerekir.                 
                        1620 yılında  İngiltere’nin  Plymouth Limanından “May Flower” ( Mayıs Çiçeği ) isimli  bir gemi kalkar.102 kişilik yolcu listesi ,  sonradan Amerika’nın derin tarihine damga vuracak “Kuluçka Aileler”le doludur.  Göç etmelerinin görünür nedeni İngiltere’deki  dinsel baskıdır. O yüzden  “Yeni Dünya”yı  Eski Ahit’teki “Kutsal Topraklar” gibi görürler. Ancak asıl gidiş nedenleri  İngiltere’nin  bu topraklarda tutunamaması öncülüğü Portekiz, İspanyol, Fransız ve Hollandalılara kaptırmasıdır. Asıl misyonları burada İngiltere’nin “Uzantısı” bir devlet inşa etmektir. Massachusetts bölgesine yerleşirler ve “Kurucu İlkeler” i uygularlar.
                        Peki bu ailelerin ilginçliği nereden ileri gelmektedir? Çünkü ardı ardına yüzlerce gemi geldiği, yüzlerce koloni kurulduğu halde , sadece bu gemideki aileler Amerikan Siyaset, ticaret ve  tarihine damga vurmuş görünmektedir. ( Bu gün bile bazı aileler ayrıcalıklı köklerini  “May Flower” aristokrasisine dayandırırlar) Şu an Amerikan sanayi , finans ve ticaretine yön veren  “Doğuştan Zengin” aileler,bir şekilde “May Flower” ile ilişkilidirler. Baskın WASP(White, Anglo-Saxon, Protestant)  (Beyaz,Anglo-Sakson, Protestan).  Bu gemidekilerin  atalarından  tam 17 ABD başkanı çıkmıştır.( George washington,Millard Fillmore, Franklin Pierce, Abraham Lincoln,Ulysses Grant,Tutherford B.Hayes,James Garfield,Grover Cleveland, Teddy Roosevelt, William Howard Taft, Calvin Colidge,Herbert Hoover, Franklin D.Roosvelt, Richard Nixon, Gerald Ford, George H.Bush, George W.Bush)  Üstelik hepsi birbiriyle  bir şekilde akrabadır. Eşlerini de bu aileler arasından seçmişlerdir.
                      O halde  Amerika’ya göçmüş  on binlerce aile sadece  çiftçi ya da alt mesleklere sahip iken bu aileler  Amerika’nın geleceğinde  söz sahibi kuşaklar yetiştirmiş olsun? Bu durumda olayda “Tesadüf” ve  “Şans”tan ötede bir Misyon ve Hazırlıklı oluş aramak gerekecektir. Onları ayrıcalıklı kılan neydi acaba?  Dahası her dönem geçerli İngiliz Amerikan İttifakının temelinde bu “Gizli Misyon” mu vardı? Bu, İngiltere’nin  geleceğe “Derin Yatırım”ı mıydı?. Toprak sahipliğine dayalı  “Klasik Aristokrasi”nin yerini  paranın egemenliğine dayalı yeni “Modern Aristokrasi” almıştır.”Kan ayrıcalığına dayalı ortak payda ise  halen sürmektedir. Kapitalize olmuş modern feodalite budur. Bu plan ve hesap  “Aristokratik” İngiliz tarzına gayet uygundur. Bu aristokratik “derin Akıl” tasarımıdır. Sınıfsal bileşeni budur. Amerikan Yönetim elitleri bir İngiliz “İhraç Malı”dır.
İşte ABD’nin Derin devlet  modelinin sırrı buradadır.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku