Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

46 makale bulunmakatadır

KARA BİR GÜN-1

07:34 - 9 Ekim 2019

+A

-A


                        I.Dünya Savaşı bitmiş Osmanlı İmparatorluğu Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamıştır. Müttefikler bu anlaşmaya dayanarak  işgallere başlamış İstanbul da bu işgalden nasibini almıştır. Koca İmparatorluğun başkenti  yüzyıllar sonra ilk defa  işgale uğramıştır.  
                          Fransızlar şehre 13 Kasım 1918’de  gemilerle birlikte gelirler. İstanbul’daki Fransız işgal  tugayının komutanı General Franchet d’Esperay  şehre askerden on gün sonra  23 Kasım 1918’de gelir. Bu general şehre  8 Şubat 1919’da tekrar gelir.  General bu defa Türklere hatırı sayılır bir ders vermeye kararlı gözüküyordu. Galata rıhtımına ayak bastığında  generale beyaz bir at getirirler. Dizginsizdi, iki yanında iki zenci asker atın başını tutuyordu.General ata binerken Fransız bandosu marşlar çalmaya başlamıştı. Kortej diğer atlılarla birlikte hareket etti. Yolun iki yanına dizilmiş Fransız  tören kıtasının arasında General Franchet d’Esperay  , askeri bir zaferle şehri ele geçirmiş  Romalı bir İmparator tavrıyla yürüyordu. Etrafına selamlar veriyordu.  Kalabalığın arasında Türklerin “Tatlı Su Frenkleri” dedikleri  İstanbul doğumlu Fransızlar vardı. Ayrıca diğer azınlıklar da bulunuyordu. Onlar için fevkalade heyecan verici böyle bir günde , kendilerinden geçercesine generali, arkasından yürüyen subayları,Fransız askerlerini çılgınca alkışlıyorlardı.
Alkışlayanlar arasında  maalesef bizim  içimizdeki insanlarımız da vardır. (Ne yazık ki  bu gün de varlar) O gün bu olayı izleyenler arasında biri daha vardı; SÜLEYMAN NAZİF! Bu vatan evladı  gördüklerini içine sindiremez. Hemen Gazetesi olan HADİSAT’a gider ve ertesi yayınlanacak olan  “KARA BİR GÜN” isimli makalesini kaleme alır.             
                                Süleyman Nazif’e bu yazıyı yazdıran sebeplerin başında varlıklarını ve dillerini bize borçlu olan gayrimüslimlerin (Ermeni, Rum, Yahudi) İstanbul’un işgali münasebetiyle düzenledikleri şaşaalı gösterilerdir. Yüzlerce yıldır içimizde yaşayan bu zevâtın ikiyüzlülüklerine ateş püsküren Nazif, bu duruma biraz da müstehak olduğumuzu belirterek sitem etmektedir. Viyana önlerine dayanan, bugün İstanbul önlerinde dişlerini gösteren düşmanın atalarına diz çöktüren ecdâdını hatırlıyor ve ecdâdın evlatlarının düştüğü bu içler acısı duruma kahrediyordu.
                                   Biz unutsak da onlar unutmamıştı. 1453 tarihinde İstanbul Fethedildiğinde Fatih Beyaz bir at üzerinde şehre girmişti. Mesaj açıktır.
                                    Bu Fransız General, kendisine oturacak mekân olarak da Dolmabahçe Sarayı’nı uygun görmüştür. İngilizler onu bu  arzusundan vazgeçirmek için bir hayli ter dökerler. Bu defa Türklerin son Başkumandan Vekili olan ve o sırada Türkistan’da Ruslarla savaşmakta olan Enver Paşa’nın Baltalimanı’ndaki yalısını seçer. Yalının bütün eşyaları yerinde bırakılmak şartıyla buraya yerleşir. Henüz yeni doğum yapmış olan Enver Paşa’nın haremi Naciye Sultan, altına bir şilte bile almasına izin verilmeden sokağa atılır.
                                     İngiltere başbakanı Loyd George  “acınacak derecede  nezaket ve zarafet yoksunu “ demişti bu general için                                           
                                     General İşgal kuvvetleri kumandanlığındaki odasında Süleyman NAZİF’İN makalesi kendisine okunup tercüme ettiklerinde  küplere biner. Avaz avaz emirler verir:
 “- Ârretez le, fusüles!..” (Onu yakalayın, onu kurşuna dizin!..)
                              Ayrıca hükümete Süleyman Nazif’in derhal yakalanarak kendilerine teslim edilmesi için emirler yağdırılmış, ültimatom verilmiştir. Süleyman Nazif kendi ayağı ile Sansaryan Hanı’ndaki emniyet müdürlüğüne giderek teslim olur. Kendisini teslim almak istemeyen emniyet müdürünün bütün yalvarmalarına rağmen gizlenmez. Süleyman Nazif’in müdüriyette olduğunu öğrenen Ermeni ve Rum halkı derhal müdüriyet binasını sararlar. Olaylar büyümektedir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku