Yazar

dilarasultandogan@gmail.com

12 makale bulunmakatadır

İŞTE ŞİMDİ OLDU

15:57 - 8 Mart 2021

+A

-A

Okunma: 11776

Gelen talepleri reddediyordu. Yaşam alanı dolmuştu. Girdisiyle çıktısıyla, uydusuyla uymadısıyla, maddiyatıyla maneviyatıyla… Dolmuştu işte. İşin ilginci yaşam alanına öncekinden çok daha fazla talip vardı. Bu işin matematiği de buydu işte. Kaçan kovalanır, umursamazsan gelir, fazla düşünmezsen gerçekleşir. O da artık eleyebiliyor olmanın konforunu yaşıyor, bundan büyük bir doyum sağlıyordu.
        Ait olduğu gönüller vardı, misafirdi diğer gönüllere. Yaşamının kalitesi artmıştı. Yalnızlık zamanları daha keyifli geçiyor, yalnızlığından besleniyordu. Ama her şeyin fazlası zarardı. Yalnızlığın fazlası da insanın fazlası da. Bunu biliyordu. Bir denge kurmuştu. Hayatının içindeki koşuşturmacalar ahenk içinde sürüp gidiyordu. Herşeyin bu denli yolunda olması normal miydi? Sorguluyordu. Huzuru bozulmasın, ayağına taş değmesin, nazar değmesindi. Sadece aklını kurcalayan bazı ayrıntılar vardı. Kaybetmekten korkuyordu hayatındaki insanları. Bu yüzden sürekli yedekte insanlar biriktirmeye çabalıyordu. Hem hayatında tutmak, hem de içine almamak… Çok zordu. Ama bunu başarıyordu. Korkularıyla bu taktikle baş edebiliyordu. Yalnız kalmaktan, güçsüz kalmaktan çok korkuyordu. Yalnızlığın getirdiği açık hedef olma durumunu çok iyi biliyordu. Savunmasız, tedirgin, yersiz, yönsüz… Kendine bir kötülük geldiğinde o kişiye o kötülüğü konduramadığı için kırılmayla karışık hayal kırıklıklarının ne olduğunu da çok iyi bilirdi. Sonra her gönülde bir o tarafa bir bu tarafa savrulmaların ne denli yorucu olduğunu da.
        Yani anlayacağınız. Şimdiki güçlü duruşu pek bir derme çatmaydı. Adımlarını çok dikkatli atmalıydı. Acı günler çok uzakta değildi. Daha belini yeni doğrultmuştu. Zaman her şeyin ilacıydı. Kendini ve çevresini güçlü tutmaya çalışıyordu. Buna mecburdu. O da eskisi gibi değildi. Değişmişti. Artık daha özgüvenli, sosyal ortamlarda aranılan biri haline gelmişti. Önemli olan o çizgiye gelebilmekti. Sonra düşündü, kaybetse tüm çevresini, yenisini kurardı. Ne demiştik artık bunu yapabilecek çizgideydi. Önceden önce satın alıyor, sonra yaşanmışlıklar biriktiriyordu en basitinden. Şimdi ise önce yaşıyor, sonra satın alıyordu. İşte işin püf noktası. Yaşıyor, ihtiyaçlar ediniyor ve bu gereksinimlerini karşılayacak çevreler buluyordu. Ve müşterek çizgide çoğalıyorlardı.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku