Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

66 makale bulunmakatadır

HALKIN GÜVENDİĞİ ADAMLAR

06:00 - 29 Ocak 2020

+A

-A

Okunma: 3618


 
                              
 
                                      Nezih UZEL,  İngiliz Yüzbaşı JOHN GODLOPHİN BENNETT ile yaptığı söyleşiyi  “ATATÜRK’E NASIL VİZE VERDİM”   isimli kitabı ile yayınlamış ve  bu kitapta İngilizlerin  bir ülkeyi hangi yöntemlerle ele geçirdiğini  Lord Crommer’in  hatıralarından alıntı ile ayrıntısı ile anlatmaktadır.
                                    Mısır’ı İngiliz İşgalinin başladığı 1881 ve 1907 arasına 26 yıl yönetmiş olan LORD CROMMER, Yıllar sonra yayınladığı  hatıralarında şöyle yazmıştır: “ Bir ülkeyi ele geçirmek zor değildir.O ülkede halkın güvendiği, sözüne inandığı,  peşinden gittiği adamlar vardır. Askeri işgalin başladığı gün bunları garnizona toplarsınız, geri kalan halk yığınları posadır. O ülkeyi en az Elli Yıl istediğiniz gibi yönetirsiniz…”
                                    İngiltere’nin  tüm dünyaya yayılan sömürgecilik yıllarında , kendisine direnen yerli halklara karşı uyguladığı en geçerli sindirme taktiği Crommer’in  tarifinde en sağlam ve  nihai ifadesini bulmuştur. İngilizler bir yüzyıla yakın bir zamanda  bu taktiği dünyanın her yerinde  uygulamaya koyuldular. Adı geçen siyasi program İşgalden sonra aynen, savaşta yenilen Osmanlı İmparatorluğuna uygulandı. İngilizler şehre asker çıkardıktan dört ay sonra  Osmanlı Devleti’nin önde gelen asker , devlet adamı, eski bakan, milletvekili,vali, kaymakam, devlet memuru , gazeteci, yazar ve aydınlarını tutuklamaya başladılar. Aradan geçen dört ay içinde  listeler hazırlanmış, çeşitli savaş suçluları belirlenmişti. Hazırlanan listeler arasında  Ermeni Patriğinin verdiği  100 kişilik bir suçlu listesi de vardı. Tutuklananlar, Mart 1919 ile Ekim  1920 arasında sürdürülmüştü.
                                   İlk tutuklanan kişi  Irak Cephesinde çekilişi yürütmüş olan Ali İhsan Sabis Paşa’dır. Sabis Paşa 20 Mart 1919 günü evinden alınarak Beyazıt’ta Osmanlı  Harbiye Nezaret’inde bulunan meşhur Bekir ağa Bölüğüne götürüldü.  İngilizlerin tutuklanacaklar listesindeki üçüncü isim Mustafa Kemal Paşa’dır. Ancak bilindiği gibi  İngilizlerin ne siyasi ne de askeri gücü  iki ay sonra işgal altındaki İstanbul’u terk ederek  Samsun’a gidecek olan Mustafa Kemal paşa’yı tutuklamaya yetmemişti.
                                  İngiliz işgal kuvvetlerinin  askeri hareketten dört ay sonra başlattıkları ve Mart 1919’dan Ekim 1920’ye kadar  bir yıl yedi ay süren tutuklamalar  Mısır Genel Valisi Lord Crommer’in  kitabında belirttiği normlara uygundur.Yakın tarihte  “Malta Sürgünleri”  olarak bilinen bu olayın asıl yüzü tartışılmamış  ve konu karanlıkta kalmıştır. İngilizlerin “savaş suçlusu” olarak  tevkif ettikleri bu kişiler , aslında Osmanlı Toplumunun en güzide insanlarıydı, yani halkın güvendiği kişilerdi.
                                    Tutuklamalar listesinde bulunan Mustafa Kemal’i  İngilizlerin elerlinden kaçırdıkları anlaşılıyor.  Tutuklanarak Malta’ya  gönderilecekler arasında bulunan  Abdülhalik  RENDA daha sonra kurulacak olan TBMM’nin  ilk başkanları arasındadır. Şükrü KAYA ise içişleri bakanı olmuştur. Ziya GÖKALP Türk Devrimi’nin  fikir babasıdır.
                                 Adli esaslara dayanmayan bir siyasi tutuklamanın  er veya geç etkisiz kalacağı bu örnekte görülmüştü.  Bu siyasi tutuklamanın belki de siyasi sonucudur; Türkiye Cumhuriyeti Devleti.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku