Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

118 makale bulunmakatadır

FAYMONVİLLE (BELÇİKADA BİR TÜRK KÖYÜ)

08:00 - 19 Ekim 2021

+A

-A

Okunma: 2040

                      Belçika'nın Almanya sınırındaki Arden Dağları bölgesinde bulunan bu köyün ismi Faymonville. Köyün meydanında, Belçika ve Valonya otonom bölgesi bayraklarının yanında Türk bayrağı da dalgalanıyor
                Köyün merkezinde bulunan ve şuan kütüphane olarak kullanılan binanın girişindeki mermerin üzerinde oyulmuş ay yıldız, binanın içindeyse camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor. Türklerin yaşamadığı bir köydür Faymonville köyü.
                'Türk köyü' denilmesiyle ilgili, 8'inci yüzyıla dayanan çeşitli rivayetler bulunuyor.
                 Köyün bu ismi alması hakkında birçok söylenti bulunuyor. Bunların içinde köylüler tarafından kabul edilenler ise şöyle… 16. yy'da Osmanlılarla savaşmak için yardım adında kilise tarafından para toplanırken, Feymonville köylüleri diğer Valon (Belçika'nın içinde otonom bir bölge) köylerinin aksine Lüksemburg Düşesliğine bağlı oldukları için ödeme yapmayı reddetmişler.Bu sebeple 'Hristiyanlık aleminin düşmanı ve Türklerin dostu' ilan edilmişler.
                  Diğer bir söyleme göreyse Faymonville köylüleri, zamanında Haçlı seferlerine katılmadı ve soyutlanarak onlara 'Türk' denildi.
                  Faymonville köyüleri, eski dönemlerde Türklüğü o kadar benimsemiş ki, rivayete göre bir dönem kilise çanlarını susturup dua çağrısını ezan taklidi sesle yapmaya başlamışlar. Köyde Türklüğü simgeleyen birçok şey var. Hatta Faymonville'deki tek otel 'Eski Sultan' (Le Vieux Sultan) adını taşımaktadır.
                  Köyün “Genç Türkler Birliği” adında  bir futbol  takımları  bile var.Köyün futbol takımı  RFC Turkania (Genç Türkler Birliği) amatör liginde Türk bayraklı logosuyla mücadele ediyor
            Köyün tanınmasında etkili olan bir şey daha var ki oda Faymonville'de her yıl Şubat ayında düzenlenen geleneksel karnaval... Faymonville, karnaval etkinlikleri çerçevesinde adeta kırmızı beyaza bürünüyor. Bu karnavalda Faymonville köylüleri, Türk bayraklı süvarilerin öncülüğünde, mehter marşı çalarken yürüyorlar. Her yıl farklı ülkeleri temsil eden komşu köylerse ilginç kıyafetleri ve danslarıyla karnavala katılıyorlar.
              Köyün bu günlere kadar gelmesinin nedeni köyün yaşlıları tarafından 2. Dünya Savaşı ile ilgili verdikleri ilginç bir olay  da var. Yaşlıların dediklerine göre Alman orduları 2. Dünya Savaşı sırasında köyün girişindeki Türk bayrağından dolayı bu köye zarar vermezler çünkü Türkiye ile saldırmazlık anlaşması vardır.( alıntıdır)
            Şimdiden Ağustos ayındaki   İtalya’daki Moena Köyünden sonraki güzergahıma yazdım bile.

Anahtar Kelimeler : İBRAHİM KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku