Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

66 makale bulunmakatadır

AVRASYA VE ÜLKEMİZ NEDEN HEDEF-3

07:27 - 11 Aralık 2019

+A

-A

Okunma: 2892


                        ALFRED MCCOY: Güneydoğu Asya’da Eroin Siyaseti” isimli kitabında;1979 ‘da  operasyon başladığında , bu bölge yalnızca bölgesel pazarlar için  afyon yetiştirmekteydi ve  eroin üretmemekteydi. Ancak iki yıl içinde  Pakistan-Afganistan sınır bölgesi  dünyanın en büyük eroin üreticisi oldu. Bu eroin ticaretini yine  CIA’nin adamları kontrol ediyordu.  Mücahitler Afganistan’da toprak ele geçirdikçe, köylülere devrim vergisi olarak  afyon ekmelerini emrettiler.”
Brzezinski’nin sonradan  küçümseyici bir ifadeyle “kışkırtılmış bazı Müslümanlar” olarak söz ettiği  Müslüman cihatçıları araç olarak kullanma girişimi  küresel boyutta, on yıllar sonra  dünyaya ve ABD’ye  korku salacak ve terör estirecekti.
-Afganistan’ın kontrolünü elinde tutan büyük bir güç Afganistan üzerinden  tüm orta Asya’ya hükmedebilir veya  istikrarı bozabilirdi. Afganistan, Sovyetler birliğinin  “zayıf karnı’ydı. Rudyard Kipling, Rusya ve Batı arasındaki,  Avrasya topraklarını kontrol etmek konusundaki  jeopolitik rekabetin nedeni olan Afganistan toprakları için mücadeleyi  “Büyük Oyun” adıyla popüler hale getirdi.  SİBEL EDMONDS’un 7 Mart 2013 tarihli  Noktaları Birleştirmek: Afgan Eroini, NATO Azerbaycan Merkezi ve  Taşımacılık Meselesi isimli  araştırma yazısında; “Afganistan’dan Batı’ya giden bilinen büyük eroin güzergahlarının haritası çıkartıldığında  ve üzerine büyük NATO yada ABD askeri  hava meydanları haritası konulduğunda  ve bunun yanında  Afganistan’daki mücahitlerden  Kırgızistan, Kosova, Çeçenistan ve Dağıstan’a yapılmış  CIA ve ABD destekli  Cihat  operasyonları ( İster Suudi destekli El Kaide ister CIA’nin Gülen hareketi olsun) haritasıyla birleştirildiğinde , tecrübeli araştırmacı Sibel EDMONDS’un tarif ettiği gibi ,  NATO’nun Avrasya’daki  uyuşturucu-cihat-ayaklanmasının  kalbi olan birbiriyle uyumlu  bir tablo ortaya çıkmaktadır. Edmonds can alıcı noktaları şöyle tanımlıyor:
1- ABD’nin Afganistan’ı istilasından sonra  ve ABD NATO kontrolü altında , eroin üretimi ve satışının patlaması,
2-Azerbaycan,Gladio Operasyonu’nun başından beri  ve NATO’ya  katılmasından bu yana, stratejik açıdan en önemli Eroin  transit merkezlerinden biri haline geldi.
3-Tıpkı Türkiye gibi, Kırgızistan’daki Manas Hava Üssü ve  Azerbaycan’ın NATO Hava Sahaları  gibi  ABD komutasındaki hava sahalarına  sahip uluslar, Eroin için en önemli  transit ulaşım merkezleri haline geldi.”
CIA’nin Gülen hareketi , Avrasya’daki uyuşturucu ve  istikrarı bozma arasındaki  bağın tüm kilit noktalarını birbirine bağladı. Ardından,  yeni seçilen Bush-Chney yönetiminin göreve başlamasından  kısa bir süre sonra , CIA ve Usame Bin Ladin’de dahil olmak üzere, Prens Türki’nin  Mücahit Casuslar şebekesi  El Kaide  arasındaki ilişkiler dramatik bir şekilde değişecekti.  Bu değişim 11 Eylül 2001’de başladı.
                  İsrail Dış İşlerinde uzun süre stratejik uzman olarak çalışan Oded Yinon, 1980’lerde İsrail için “Milli Strateji” başlığı adı altında bir rapor yayınlamıştır. Raporu yazma amacı, Ortadoğu başta  olmak üzere bütün Müslüman ülkelerini parçalayarak sınırlarının yeniden çizilmesi gerektiğini, İsrail için Ortadoğu’yu ve dünyayı güvenli bir konuma getirmeyi ve İsrail’i daha da büyük bir devlet haline getirmeyi amaçladığını açıkladı.
                    Rapora göre, “…Orta doğu bölgesi, her biri birbirine düşman azınlıklardan ve etnik gruplardan oluşturulmuş 19 devlete bölünmüştür. Dolayısıyla her Müslüman Arap devleti içten etnik ve mezhepsel bölünme tehdidi altındadır. Sosyolojik anlamda Suriye milleti ya da Irak milleti gibi bir millet olgusu yoktur. Bu devletlerin sınırları içinde farklı dini ve etnik gruplar vardır.
Irak Suriye’den daha güçlüdür. Yakın gelecekte İsrail için en büyük tehdit Irak’ın gücüdür. Bizim için Irak’ın bölünmesi, Suriye’nin bölünmesinden daha önemlidir.” demiştir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku