Güncel

Kırşehir Vatan Partisi İl Başkanı Nusret VAR; “KIDEM TAZMİNATININ YANI SIRA İŞ GÜVENCESİ DE TEHLİKEDE!”

Kırşehir Vatan Partisi İl Başkanı Nusret VAR; “KIDEM TAZMİNATININ YANI SIRA  İŞ GÜVENCESİ DE TEHLİKEDE!”

8 Temmuz 2020 17:18
-A

+A

        Hükümetin Meclise sunma hazırlığı içinde olduğu İstihdam Kalkanı Paketindeki iş güvencesini ortadan kaldıracak tehlikeye dikkat çeken Kırşehir Vatan Partisi İl Başkanı Nusret VAR, “25 yaşın altında ve 50 yaşın üstündeki işçiler için belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engeller kaldırılacak, böylece kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkı tamamen yok olacak” dedi.
İşçi sınıfının ve sendikaların gündeminde kıdem tazminatının fona devri ve tamamlayıcı emekliliğe geçişe karşı mücadele olduğunu bildiren İl Başkanı Nusret VAR ,“Kıdem tazminatının kaldırılma tehlikesi şu an Meclise sunulma aşamasında olan İstihdam Kalkanı Paketinin içinde. Kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik sistemi konularında hazırlanmış ve kamuoyuna sunulmuş bir kanun taslağı yoktur. İnsanlar bu konuyla meşgul edilirken, İş Kanununda yapılacak küçücük bir değişiklikle, ilk aşamada 25 yaşın altında ve 50 yaşın üstündeki işçiler için belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engeller kaldırılmak istenmektedir. İster beyaz yakalı, ister mavi yakalı işçi olun. İster sendika üyesi olun, ister olmayın. İşverenlerin bu girişimi başarılı olursa, bundan sonraki çalışmalarınızda belirsiz süreli iş sözleşmesi yerine belirli süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılacaksınız ve böylece kıdem tazminatı ve ihbar tazminatınızı kaybedeceğiniz gibi, iş güvenceniz de sona erecek ”dedi.
BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞMELERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİNİN KALKMASI
        VAR, belirli süreli iş sözleşmesinin önündeki engellerin kaldırılmasıyla doğacak sonuçlara dikkat çekti: “Günümüzde yürürlükte olan İş Kanununa göre, belirli süreli iş sözleşmesi süresi sonunda kendiliğinden sona erdiğinde kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmez. Ayrıca, işçinin iş güvencesi de yoktur, işe iade davası açamaz. Kanuna göre, işverenler istedikleri yerde belirli süreli iş sözleşmesi kullanamaz. Belirli süreli iş sözleşmeleri, ancak işin kendisinin belirli süreli olduğu (şeker pancarı hasadı dönemi gibi) veya belirli bir işin tamamlanmasına bağlı olduğu (inşaat gibi) durumlarda kullanılabilir. Diğer yerlerde kullanılması yasaktır. Şimdi gündemdeki bu paketle yasak kalkıyor.”
İŞVERENLERİN DİĞER TALEBİ: TAZMİNATSIZ İŞTEN ÇIKARMAK
        İşverenlerin bu konudaki ısrarının diğer sebebinin işçiyi işten çıkardığı zaman yükümlülük altına girdiği tazminatların hepsinden kurtulmak olduğunu belirten VAR, “iş Kanununa göre, bir işverenin bir işçiyi işten çıkarabilmesi için geçerli bir sebep ileri sürmesi gerekiyor. İşverenin ileri sürdüğü gerekçenin kanuna uygun bir geçerli sebep olup olmadığına mahkeme karar veriyor. Mahkeme, işçinin işten çıkarılmasında ileri sürülen sebebin kanuna uygun bir geçerli sebep olmadığına karar verirse, işçinin işe iadesini isteyebiliyor. İşveren bu talebi yerine getirmez ve işçiyi yeniden işe almazsa, kıdem tazminatına ve ihbar tazminatına ilave olarak, işçinin kıdemine göre, yaklaşık 8 ila 12 aylık ücreti tutarında bir ek tazminat ödemek zorunda kalıyor. İşverenler, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı yükünden kurtulmak istedikleri gibi, işçiyi istedikleri zaman işten çıkarabilmek için iş güvencesini de ortadan kaldırmak istiyorlar.”
İŞÇİ SINIFINA VE SENDİKALARA ÇAĞRI
        VAR,gelmekte olan düzenlemeye karşı çok dikkatli olunması uyarısında bulundu: “Bu girişim demokratik çabalarla engellenemezse, ikinci adım, 25-50 yaş grubundaki işçiler için de kıdem tazminatının ve ihbar tazminatının ortadan kaldırılması, iş güvencesinin yok edilmesi olacaktır. Cambaza bak oyununa gelmeyin. Vatan Partisi, sendikalarımızı ve tüm işçilerimizi, bu konuda duyarlı olmaya ve bu tür girişimler konusunda gerekli demokratik ve yasal tepkiyi göstermeye davet etmektedir.”

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku