Güncel

KIRŞEHİR ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI BAŞKANI MEHMET TEKİN’DEN TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE KIŞ LASTİĞİ UYARISI!

KIRŞEHİR ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI BAŞKANI MEHMET TEKİN’DEN TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE KIŞ LASTİĞİ UYARISI!

Okunma: 249

19 Kasım 2019 07:12
-A

+A


Oda başkanı Mehmet TEKİN yaptığı yazılı açıklamada; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe giren;  Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.
 Ticari Araçlarda KIŞ LASTİĞİ uygulaması, 01 ARALIK 2019 tarihinde başlayacağından tüm ticari araç sürücülerine uyarıda bulunarak, Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olamasın şehir içi veya şehirler arası karayollarında seyreden, KAMYON, ÇEKİCİ, TANKER OTOBÜS, MİNİBÜS, KAMYONET ve  “A” TÜRÜ yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde (ticari taksi) her yıl 1 ARALIK ile takip eden yılın 1 NİSAN tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde KIŞ LASTİĞİ kullanılması zorunlu dur diyen Başkan Mehmet TEKİN, zorunluluğun sadece ticari araçlar için olduğunu ancak; tüm araçların KIŞ LASTİĞİ uygulamasına hassasiyet göstermesi gerektiğini belirtti. Yönetmelik ve buna bağlı genelgeler, KIŞ aylarındaki emniyetli sürüş ve trafik kazalarının azalması adına çok önemli bir adımdır.
 Ancak trafikte kayıtlı yaklaşık toplam 24 milyon araç bulunmakta olup, bunların yaklaşık 15 milyon adedi de binek otomobiller dir. Ticari araçlar için ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ kullanımının, binek otolara uygulanmaması tam bir yol güvenliğinin sağlanmaması anlamına gelmektedir.           Bu bağlamda zorunluluk kapsamının genişletilmesi ve trafikte dolaşan tüm araçların bu dönemde KIŞ LASTİĞİ takması desteklenmelidir. Böylece trafikteki tüm araçların en uygun lastikle seyrinin sağlanması gerçek anlamda yol güvenliği açısından riskleri minimize edecektir diyen başkan TEKİN ayrıca; Denetimlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında da bilgililer vererek, KAMYON, ÇEKİCİ, TANKER, OTOBÜS, MİNİBÜS, OTOMOBİL ve KAMYONET türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake)  işareti veya sadece kar tanesi  (snowflake) işareti  aranacaktır. Ayrıca yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı üzerinde bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olma zorunluluğu kaldırılmış olup, lastik diş derinliğinin 4 mm olma zorunluluğu getirilmiştir. Yol kenarı denetimlerinde yukarıda belirtilen araçlardan KIŞ LASTİĞİ takmayanlara 715,00 tl ceza uygulanacak olup, araçlara KIŞ LASTİĞİ takana kadar trafikten MEN edilecektir diyen, başkan Mehmet TEKİN, tüm araç sürücülerinin ve özellikle ticari araç sürücülerinin araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmalarını araçlarında çekme halatı, zincir gibi ekipmanlar bulundurmalıdırlar. Özellikle sabah saatlerinde oluşabilecek gizli buzlanmalara karşı tedbirli olunmalı, Ani soğuklar nedeniyle camlarda oluşacak buğulanma ve buzlanma için de antifrizli cam suyu kabının dolu olduğunu, klimanın çalıştığını kontrol etmeliler diyen başkan Mehmet TEKİN Taşıdığınız Öğrenciler veya yolcuların can ve mal güvenliğinden sizler sorumlusunuz diyen  başkan tüm araç sürücülerine kazasız, cezasız bol kazançlı günler dilerim dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku