Güncel

KARATAŞ," MUHTARLARIMIZ, DEMOKRASİNİN ÇEKİRDEĞİ DENİLEBİLECEK BİR ÖZE SAHİPLİK YAPMAKTADIRLAR"

KARATAŞ," MUHTARLARIMIZ, DEMOKRASİNİN ÇEKİRDEĞİ DENİLEBİLECEK BİR ÖZE SAHİPLİK YAPMAKTADIRLAR"

Okunma: 173

20 Ekim 2020 16:15
-A

+A

Akçakent ilçemizde   Muhtarlar Günü nedeniyle tören düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende  köy muhtarları ve Akçakent Kaymakamı Saliha Karataş  katıldı.

Akçakent  Kaymakamı Saliha KARATAŞ açıklamasında," Muhtarlık müessesesi; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal birer temsilcileridir. Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiplik yapmaktadırlar"dedi.
 KARATAŞ ,"Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Bu düşüncelerle; Gerek milleti gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı kendilerine şükranlarımı sunarım. İlimizde görev yapan tüm Mahalle ve Köy Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü`nü kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum” diyerek tüm muhtarların Muhtarlar gününü kutluyorum"dedi.
Akçakent Muhtarlar Derneği Başkan Yrd.  Ömeruşağı Köyü Muhtarı Arslan Arslan ise açıklamasında ,Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihli ve 11 sayılı genelgesiyle, Muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir"dedi. Arslan,Bu günün ‘’Muhtarlar Günü’’ ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz.19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında, daha sonra Anadolu’da Kastamonu Taşköprü’de kurulan muhtarlık müessesesi 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir.Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile Devlet vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlığın 187 yıllık Merkezi/Yerel idareyi temsil eden kurumları arasında toplumsal barışın sağlandığı müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Muhtar, demokrasinin temel taşıdır. Bu günü bizlere ‘’Muhtarlar Günü’’ olarak hediye eden başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize ve Gazi Meclisimize teşekkürlerimizi sunuyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor ve meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.Düzenlenen törenin ardından muhtarlarımızı temsilen Akçakent Muhtarlar Derneği Başkan Yrd. Ömeruşağı Köyü Muhtarı Arslan ARSLAN, Polatlı Köyü Muhtarı Erdoğan KESKİN ve Yetikli Köyü Muhtarı Ali KAPLAN, Kaymakam Saliha KARATAŞ’ı  makamlarında ziyaret ettiler.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku