genel

KADEM KIRŞEHİR’DE “SIFIR ATIK” SEMİNERİ YAPILDI

KADEM KIRŞEHİR’DE “SIFIR ATIK” SEMİNERİ YAPILDI

9 Eylül 2019 07:10
-A

+A

KADEM Kırşehir Şubesin de Çevre Mühendisi Eylem Eren ve Aybike Meycen Zorlu' nun sunumuyla sıfır atık projesi hakkında seminer yapıldı. Yapılan seminerde Verimliliğin artması, çevresel risklerin azalmasının sağlanması konusunda bilgiler verildi. KADEM Kırşehir Şubesinin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,” Temsilciliğimizde, Çevre Mühendisi Eylem Eren ve Aybike Meycen Zorlu' nun sunumuyla #sıfıratik üzerine bir seminer gerçekleştirdik. Seminerimizde israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması konularını interaktif bir şekilde konuştuk” ifadelerine yer verildi.  Sıfır atık projesine TRT, TEMA ve Türk Havayolları destek olmaktadır.

Sıfır Atık Hakkında
Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertaraf hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.
Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;
Verimliliğin artması,
Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku