Güncel

İNTİHAR OLAYINA YAKLAŞIM FARKINDALIK EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİ

İNTİHAR OLAYINA YAKLAŞIM FARKINDALIK EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİ

Okunma: 372

29 Ocak 2020 07:02
-A

+A


İntihar bireyin kendine yönelik saldırganlık ve yok etme güdüleriyle davranışta bulunduğu yıkıcı eylemler bütünüdür. Aynı zamanda dünya çapında önlenebilir ölümlerin en sık nedenleri arasında yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Toplumun tümünü etkileyen bir sorun olan intihar olayını tanımak, farkındalık sağlanması ve bilinçlendirme çalışmaları intihar önleme programlarının başarısında temel unsurlardır. Bu bağlamda intihara ilk müdahaleyi gerçekleştiren kolluk kuvvetlerinde görevli personellerin intihar durumundaki bireyin psikolojisi ve ruhsal hastalıklar konusunda bilgisinin artırılması kritik öneme sahiptir.
İntiharın önlenmesine yönelik farkındalığı arttırmak amacıyla Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü  koordinasyonunda intihara ilk müdahaleyi gerçekleştiren kolluk kuvvetlerine yönelik “İntihar Olayına Yaklaşım Farkındalık Eğitimleri” nin ilki Psikiyatrist Uzman Doktor Caner YOLDAŞ ve Psikolog Selver KILIÇ tarafından Jandarma Albay Suat ORHAN’ın da katılımıyla İl Jandarma Komutanlığında görevli personellere verilmiştir.
2018 YILINDA 3 BİN 161 KİŞİ HAYATINA SON VERDİ
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2018 intihar olayları verilerine göre Türkiye’de 2 bin 391’i erkek, 770’i kadın olmak üzere toplam 3 bin 161 kişi hayatına son verdi. Verilere göre intihar nedenleri arasında “hastalıklar, geçim zorluğu ve aile geçimsizliği” önemli yer tuttu. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre ise dünya çapında her yıl 800 bin kişi intihar ederek hayatına son veriyor. Türkiye, en fazla intihar yaşanan ülkelerin sıralandığı listede, oranlar bazında 100. sırada yer alıyor.
İntiharı “kişinin bilerek ve kasıtlı olarak kendini öldürmesi” olarak tanımlayan Psikolog Usta, TÜİK’in Türkiye’de 1975-2015 yılları arası, yıllara göre intihar sayısı ve kaba intihar hızları verilerini paylaştı. Verilere göre 1975’te 788 intihar olayı yaşanırken, 2015 yılında sayı 3 bin 211’e çıkarak 40 yılda intihar olayları 4 katın üstünde artış gösterdi.
Bir kişinin intihar edeceğini nasıl anlarız? Onu bu kararından nasıl vazgeçirebiliriz?
2014 yılında yayımlanan Dünya Sağlık Örgütü İntiharı Önleme raporuna göre; dünyada her yıl en az 800 Bin kişi intihar ederek yaşamına son vermektedir. Zengin ülkelerde erkeklerin intihar etme olasılığı kadınların üç katı iken, daha fakir ülkelerde bu oran 1,5 kata inmektedir. Dünya genelinde 15-29 yaş aralığında en büyük ikinci ölüm nedeni intihardır.
İntihar, kişinin istemli şekilde kendisinin ölümüne yol açma eylemi olarak tanımlanabilir. İntihar hakkında, insanlar arasındaki en yaygın düşünce, üstesinden gelinemeyen duyguları düzenlemek için intiharın tek çözüm olduğu inancıdır. İntiharın çekiciliği, katlanılamayan duygulara en sonunda son verecek olmasıdır. Trajedisi ise, yoğun duygusal stresin insanların gözlerini alternatif çözümlere kapatmasına neden olmasıdır.
İNTİHARA YÖNELME NEDENLERİ
Herkes zaman zaman yalnızlık, depresiflik, çaresizlik ve umutsuzluk duygularını yaşar. Aile üyelerinden birinin kaybı, bir ilişkinin bitmesi, onurumuza karşı yapılan saldırılar, değersizlik hissi ve/veya büyük finansal aksilikler herkesin hayatının bir noktasında yüzleşmek zorunda kalabileceği ciddi problemlerdir. Herkesin duygusal düzenlemesi biriciktir, herkes bu durumlara farklı şekillerde yanıtlar verir. Bir kişinin intihara eğilimli olduğunu göz önünde bulundurursak, krizin bu kişinin bakış açısından doğru değerlendirilmesi kaçınılmazdır. Ne görülebileceğinin başka birine göre çok az bir anlamı vardır ve size göre önemsiz olan bir olay bir başkasına göre son derece stres verici olabilir. Krizlerin doğasına bakmadan, eğer bir kişi durumun üstesinden gelemeyeceğini hissederse, intiharın çekici bir çözümmüş gibi görünme tehlikesi bulunmaktadır.
Araştırmalar, intihar girişiminde bulunanların %90'ından fazlasının o sırada psikolojik bir rahatsızlığının olduğunu göstermektedir. İntihar davranışı için risk, psikolojik rahatsızlığın tipine göre değişir. İntiharların yaklaşık %60'ının depresif bozukluk ve bipolar bozukluktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ayrıca şizofreni, alkolizm ve kişilik bozukluğu da intihar riskini artırmaktadır.
İNTİHAR NİYETİNİ ANLAMANIN YOLLARI
Peki, bir kişinin intihar girişiminde bulunacağını anlamanın yolları var mıdır?
İntiharların çoğunda girişimin hemen öncesinde uyarıcı bazı belirtiler geriye dönük olarak tespit edilebilse de, intiharın kesin olarak önceden tahmininin her zaman mümkün olmadığını kabul etmek gerekir. Ancak bazı belirtilerin özellikle ciddiye alınarak kişinin uzman tarafından değerlendirilmesi sağlanmalıdır:
- Kişi sürekli ölümden bahsediyor, düşünceleri bununla meşgulse
- Kişide klinik düzeyde depresyon mevcutsa
- Kişi ölümle sonuçlanması muhtemel şekilde riskli davranışlar sergiliyorsa: Hayati ilaçlarını almayı reddetme, hızlı araba kullanma gibi
- Kişi önceden ilgilendiği etkinliklerden uzak durmaya başlamışsa
- Kişi çaresiz, yalnız ve suçlu hissettiğini ifade ediyorsa
- Kişi son dönemlerde ileri düzeyde keyifsiz, isteksiz, kaygılı olduğu halde aniden neşeli ve sakin bir yapıya büründüyse
- Kişi intihar isteğini açıkça belirtiyorsa
- Kişi veda etmek üzere ziyaretlerde ve benzeri girişimlerde bulunuyorsa

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku