Güncel

GÖNÜLLERDE TAHT KURAN NEŞET ERTAŞ

GÖNÜLLERDE TAHT  KURAN NEŞET ERTAŞ

10 Temmuz 2019 07:23
-A

+A


Yaşamı boyunca birbirinden değerli eser ile gönüllere taht kuran Halk Ozanı Neşet Ertaş,
onlarca kişi Ertaş’ın hafızalara kazınan ve ölümsüz türküleri  7’den 70’ e hala  dillerde.Nşet Ertaş en sevilen  türkülerinden  “Cahildim Dünyanın Rengine Kandım”, “Neredesin Sen”, “Ah Yalan Dünyada”, “Gönül Dağı”, “Yazımı Kışa Çevirdin” ve daha birçok eser bıraktı.  Dillerden düşmeyen eserleriyle Anadolu insanının gönüllere giren  "Bozkırın Tezenesi" Neşet Ertaş, ölümünün 7.ci  yılında  Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya’nın da konuk olduğu 13.07.2019  saat 19:00 Bilkent Üniv.Mithat Çoruh Amfi Ankara’da anılacak.
Katılımcılar Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya,Kırşehirli Yöresel Sanatcı Yasin Çakır ve Öğretim Üyesi Prof Dr.A. Yavuz Oruç bulunacak.
İzmir'de 25 Eylül 2012'de hayatını kaybeden ve bir gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı cenaze töreniyle memleketi Kırşehir'de toprağa verilen bozlak ustası Neşet Ertaş'ın ölümünün üzerinden 7 yıl geçti.
Sevenleri, "Bozkırın Tezenesi"ni ve eserlerini unutamıyor.
Kırşehir merkezdeki Bağbaşı Mezarlığı'nda bulunan Ertaş'ın kabrini, her gün onlarca kişi ziyaret ediyor.
İş ya da ziyaret için Ankara-Kayseri karayolu üzerindeki Kırşehir'den geçen Ertaş'ın sevenleri, mezarlığa uğrayıp bir "Fatiha" okuduktan sonra yollarına devam ediyor. Her gün farklı bir iş yerinden bozlak ustasının seslendirdiği türküler yankılanıyor.
Sanatı ve mütevazı kişiliği ile Anadolu insanının gönlünde taht kuran bozlak ustasını en iyi tanıyanlardan biri olan Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu sanatçısı Burhan Ertaş, geçen yıl Kırşehirli şair İbrahim Düğer'in Neşet Ertaş için yazdığı "Bir garip usta" şiirini besteleyerek bozlak ağzıyla seslendirdi.
Kırşehir'e ve Abdal kültüründen gelen sanatçılara Neşet Ertaş'ın çok önemli değerler kattığını belirten Ertaş, 2001 yılında Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu'nun kurulmasına öncülük etmiştir.
Ertaş, onun sayesinde yaklaşık 17 yıldır topluluk olarak yurt içinde ve dışında sayısız konser, festival ve etkinliklere katıldı.
Sanat hayatı
Neşet Ertaş, Kırşehir ve ardından 2 yıl da Kırıkkale'de bulunduktan sonra 1957 yılının sonunda İstanbul'a gelerek Şen Çalar Plak'ta ilk plağını Neden Garip Garip Ötersin Bülbül adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkarır. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder. 2 yıl İstanbul'da çalıştıktan sonra Neşet Ertaş Ankara'ya yerleşir ve sahne hayatına burada devam eder. 1962'de İzmir Narlıdere'de askerliğini yapar. Askerliğini yaptıktan sonra Ankara'da çalıştığı gazinoda Leyla isminde bir kızla tanışır ve hemen evlenir. Babası Muharrem Ertaş, Neşet'in bu evliliğine şiddetle karşı çıkar.
Bu olaylardan sonra Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş uzun yıllar konuşmazlar. Neşet Ertaş ve Leyla Ertaş'ın bu evlilikten Döne, Canan adında iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocukları olur. 7 yıl evli kaldıktan sonra 1970'lerin başlarında ayrılırlar. 1978 yılında alkol ve sigara kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirir ve işsiz kalır. Kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gider. Tedavi olur. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştür.
Demirel zamanında kendisine sunulan 'devlet sanatçılığı' unvanını; "O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, 'hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor' diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadımız adına aldım." diyerek geri çevirmiştir.
Halk bu tavra destek vermiş ve Neşet Ertaş âdeta yaşayan bir efsane olmuştur. Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutulmuştur. Hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap hâlinde yayımlanmıştır.
25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirmiştir.Cenazesi Kırşehir Bağbaşı Mezarlığında toprağa verilmiştir.Mezarı ise babası Muharrem Ertaş'ın yanındadır. Mezar taşında ise ''Sakin ol ha, insanoğlu. İncitme canı, her can bir kalp, Hakk'a bağlı. İncitme canı, incitme.'' yazılıdır.Neşet Ertaş’ın adı Kırşehir'deki caddelerde, okullarda bulunmaktadır, ayrıca babası Muharrem Ertaş’la birlikte bir de anıtı bulunuyor.Dünyada robot heykeli yapılmış ilk saz sanatçısıdır. Android heykeli dünyaca ünlü heykel sanatçısı Adil Çelik tarafından yapılmış, Kırşehir Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi'nde yerini almıştır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku