Güncel

ESNAF VERGİ VE SGK AFFI BEKLİYOR.

ESNAF VERGİ VE SGK AFFI BEKLİYOR.

9 Ekim 2019 07:16
-A

+A


Son gelen zamlar iler  esnafların zor anlar yaşandığı ve özelikle ödemelerde zorlandığı döviz deki dalgalanmalarında büyük ölçüde etkiliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durgunluk, döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, ardı ardına yapılan zamlar sebebiyle ekonominin belkemiğini oluşturan küçük esnaf ve sanatkârların günü kurtarma gayreti içerinde mücadele verdiğini belirten ÖZTÜRK, zor durumdaki esnafımız için Vergi ve SGK başta olmak üzere geniş kapsamlı yapılandırma programı başlatılmalı dedi.
Hayat pahalılığı, vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün borçlu olması, piyasalardaki durgunluk nedeniyle iş yapmakta zorlanan esnaf ve sanatkârın zor günler geçirdiğini vergisini, Bağ-Kur Primini ve yanında çalıştırdığı işçisinin sigorta primlerini ödeyemediğini ifade eden Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk; 15.000 – 20.000 TL  gibi kısıtlı bir sermaye ile faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkarımız  yüksek Bağ-Kur ve S.S.K primini ödemekte zorlanmaktadır.
10 yıllık bir esnaf; bugün itibari ile aylık 900 TL, yıllık 10.800 TL Bağ-Kur primi ödemektedir. Ayrıca; esnaf ve sanatkar yanında çalıştırdığı  işçiye  SGK. primi ile birlikte  aylık 3.000,00 TL, yıllık 36.000,00 TL  ödemektedir. Bunlara birde diğer vergiler, işyeri kirası ve evinin geçimi için ihtiyaç duyduğu ücretler eklendiğinde büyük rakamlar ortaya çıkmaktadır. İşyerinin haricinde başka bir gelir kaynağı olmayan küçük esnaf ve sanatkar kesimi siftahsız dükkan kapattığı günler arttıkça bu ödemelerini yapmakta zorlanmakta, hatta bir çoğunu ödeyemeyerek, borçlu duruma düşmektedir. Bu yüzden Bağ-kur ve SGK prim oranlarında esnafımızı destekleyici bir indirim yapılmalı, özellikle esnafın yanında çalışan işçinin sigorta primi devlet tarafından karşılanmalıdır.
Öztürk açıklamasının devamında; 2018 Yılı mayıs ayında yapılandırmadan yararlanan esnaflarımız iş yapamaması sebebiyle taksitlerini ödeyememiş ve yapılandırmaları bozulmuştur. Geçmiş dönemlerde çıkarılan borç yapılandırmalarında  bazı idari para cezaları kapsama alınmadı. Yeni yapılandırmada cezaların hepsi dahil olacak şekilde kamuya olan tüm borçlar kapsama alınmalı. Esnafımız bir an önce borcundan kurtulmak, devlete yük olmamak istiyor. Vade en az 60 aya çıkmalı ve faizler geçmiş dönemlere göre düşük tutulmalı" dedi.
            Vergi ve SGK borçlarını ödemekte zorlanan esnafın çok zor bir dönemden geçtiğini ve yeni bir yapılandırma beklentisi içerisine girdiğini belirten Öztürk, esnafa verilecek bir yapılandırma müjdesinin ekonomiye de olumlu etkileri olacağını söyledi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku