Güncel

ESNAF EKONOMİNİN OMURGASIDIR

ESNAF EKONOMİNİN OMURGASIDIR

19 Kasım 2019 07:02
-A

+A

 

Isparta’da kooperatif ve esnaf odaları başkanlarıyla bir araya gelen Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan “Esnaf ekonomimizin omurgasıdır bunun farkındayız. Esnafımız her zaman devletinin milletinin yanındadır” dedi. ESKKK Altıncı Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural da “Bu dönemde bölge esnafımıza eski parayla 3 katrilyon liralık kredi kullandırmışız. Bu çok büyük başarı. İşte devletimiz güçlü olursa esnafımız da güçlü olur” diye konuştu. Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, kooperatif ve esnaf odaları başkanları istişare ve değerlendirme toplantısına katılmak üzere Isparta’ya geldi. Erkan, ilk olarak Esnaf Odaları Birliği’ni ardından ESKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural ve Burdur ESOB Başkanı Metin Sipahi ile birlikte Vali Ömer Seymenoğlu’nu makamında ziyaret etti. Erkan, Valilik ziyaretinin ardından Barida Otel’de düzenlenen Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar kooperatif ve esnaf odaları başkanları istişare ve değerlendirme toplantısına katıldı.
3 MİLYAR LİRALIK KREDİ KULLANDIRILDI
ESKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’a esnafın beklentilerini iletti. Altıncı Bölge Birliğine bağlı olarak 65 kooperatin faal olduğunu belirten Tural, “Ekim ayı sonu itibariyle kooperatiere kayıtlı yaklaşık 54 bin ortağımız bulunuyor. 37 bin 500 kredi kullandırılan üyemiz var. Kredi kefalet limitimiz 3 milyar lira. Plasmanımızda 3 milyar 3 milyon lira.
 Takip oranımızda yüzde 25’lerde seyrediyor. Isparta EKK’da bine yakın ortağımıza 90 milyon liralık kredi kullandırmış durumdayız. İlimizde takip oranı yüzde 5. Ispartamız bir esnaf şehri. İlimizde Esnaf Odalarına kayıtlı 12 bin 500 esnafımız 13 bin 500 işyerimiz mevcut. Yani her 100 kişiden 3’ü esnaf. İlimizde birliğimize bağlı 28 odamız faaliyet gösteriyor” Dedi.
ÖNCELİĞİMİZ VATANIMIZDIR
Esnafın her zaman devletinin milletinin yanında olduğunu kaydeden Başkan Tural, “Biz her zaman Türkiye’nin bekasının temeli esnaftır diyoruz. Esnaf dün olduğu gibi devletinin yanındadır. Esnaf öncelikle vatanına bayrağına, devletine sahip çıkar. Ekonomik anlamda ülkemiz sıkıntılı dönemlerden geçse de, ardı ardına piyasayı rahatlatmaya yönelik atılan adımlar bizleri son derece memnun etmektedir. Bizlerin önceliği ülkedir, vatandır. Biz her zaman güçlü ve lider Türkiye diyoruz. Bakın 2002 Yılında faiz oranları yüzde 47 idi ve plasman bulamıyorduk. Esnafa kredi kullandıramıyorduk. Ama şimdi bir ortağımız başvurduğunda 200 bin liraya kadar kredi kullandırabiliyoruz. Bugün bölge esnafına eski parayla 3 katrilyon liralık kredi kullandırmışız. Bu çok büyük başarı. İşte devletimiz güçlü olursa esnafımız da güçlü olur. Rabbim devletimize milletimize zeval vermesin. Kooperatierimizin bu dönemde beklentileri vardı. Antalya’da yapılan kooperatif başkanları istişare toplantısında TESKOMB Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül’ün öncülüğünde Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’dan kredi ödeme süresinin 60 aya çıkarılması, 3 aya kadar olan ödeme süresinin 6 aya yükseltilmesi, banka komisyonun indirilmesi müjdesini almıştık. Son olarak faiz oranının yıllık yüzde 8’den 6’ya gerilemesiyle sevincimiz ikiye katlandı. Esnafımızın krediye kolay ulaşımını sağlayacak bu düzenlemelerden dolayı Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Hükümetimize, Sayın Ticaret Bakanımıza, Hazine Bakanımıza ve sizlere esnafımız adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Esnafın düzenleme beklediği talepleri de ileten Başkan Tural, “ Taleplerimizin en başında sicil affı geliyor. Birçok banka, özellikle de özel bankalar, geçmiş dönemlerde kredi taksitlerini ya da kredi kartı borcu ödemesini bir gün aksatanları bile kara listeye aldı. Oysa esnaf ve sanatkarlarımız günümüz şartlarında nansman desteğine çok fazla ihtiyaç duyuyor. Esnaf ve sanatkarlarımızın rahat bir nefes alabilmesi için krediye ulaşmalarının önündeki kara liste engelinin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Çok sayıda esnaf ve sanatkarımız, bankaların sicil affına uyarak kara listeyi tamamen kaldırmasını dört gözle bekliyor. Talebimiz etkin bir sicil affı yasası çıkarılması. Yeni yasa çıkarılarak, tüm bankaların sicil affına uymasının kesin bir şekilde belirlenmesi ve düşen bu faizlerden esnafımızın da yararlanmasının sağlanmasını istiyoruz. Bir başka talebimiz de sıfır faizli cansuyu kredisi. Ekonomik dalgalanmadan en çok etkilenen kesim esnaf ve sanatkarımız oldu. En son 2008 yılında esnafa sıfır faizli cansuyu kredisi verilmişti. Özellikle böyle bir dönemde esnafa verilecek cansuyu kredisi esnafımızı büyük ölçüde rahatlatacaktır diyoruz. Bir diğer çözüm bekleyen konu AVM’ler konusu. AVM’ler ile mantar gibi her sokak başına açılan zincir marketlerin sayıları ile çalışma saatlerine bir düzenleme getirilmesini talep ediyoruz. Zincir marketlerin açılışlarının bir kurala bağlanması, her isteyenin istediği yere zincir market açamamasını istiyoruz. Zincir marketler haftanın her günü açık oldukları gibi, dini bayramlarda da açıklar. Sabah 9 ile 10’da açılıp, akşam 22.00’a kadar açık kalıyorlar. Hiç tatil yapmadan bu kadar uzun süre açık kalmalarına artık bir çeki düzen getirilmeli.
Yan yana ve kuralsız açılarak sadece esnafımıza değil birbirlerine de zarar verdikleri için AVM’ler şehir merkezlerinden uzağa yapılmalı. Zincir marketlerin açılışı da açılacağı yerdeki nüfusa göre belirlenmelidir. Bunun için de etkin bir yasal düzenleme talebinde bulunuyoruz. Bir de esnaf yanında çalıştırdığı sigortalıya 7 bin 200 gün prim öderken kendisi için 9 bin gün prim ödemek zorunda hem de günde 18 saat çalışarak, Bizler bu eşitsizliğin de bir an önce giderilmesini istiyoruz. Sayın Genel Müdürümüz Necmettin Erkan esnafın ağabeyi kardeşidir. Her zaman bizlerle birliktedir. Bizlere yardımcı olmaktadır. Kendisini burada ağırlamaktan büyük şeref duyuyoruz. Kendisine bizlere gösterdiği ilgi ve alaka dolayısıyla teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku