Güncel

Doç.Dr.Onur Köksal; “İşsizlik en büyük sorunumuz”

Doç.Dr.Onur Köksal; “İşsizlik en büyük sorunumuz”

Okunma: 986

21 Ocak 2020 07:33
-A

+A

Doç.Dr. Onur Köksal, Kırşehir esnafı, üreticisi ve basın sektörü çalışanlarına ziyarette bulundu. Kırşehir’in gündem konularını ve sorunlarını dinleyen Köksal, kendi görüşlerini paylaştı.

Köksal, Kırşehir’e yaptığı ziyaretinde yardıma muhtaç vatandaşların sorunları ve ihtiyaçlarıyla ilgilendi.
Köksal, Memleket ve Yeni Yeşilyurt Gazetesi imtiyaz sahibi Murat Sürmeli ile birlikte ülkemizin en büyük gündem sorunu olan işsizliği tartıştı ve şehrimiz için neler yapılması gerektiği hakkında istişarede bulundu.
Köksal; “İşsizliğin hat safhada bulunduğu bir dönemdeyiz ve yapılacak olan yatırımların faaliyete geçmesi gerekiyor. Üniversite mezunu milyonlarca gencimiz işsizlik ile karşı karşıya, yatırımcıların ise ekonomi sıkıntıları ile karşılaşınca sonuç işsizlik ve ekonomi olarak karşımıza çıkıyor. Bugün baktığımızda geleceğimiz olan gençlerimiz üniversite kazanmak için gece gündüz çalışıyor. Birçok aile güçlüklerle okutma çabası içerisin de iken eğitim süreci bittiğinde karamsarlık ile birlikte işsizlik sorunu ile karşı karşıya kaldığında aldığı eğitim ile birlikte kendilerini boşlukta bulabiliyor. Kırşehir yatırım açısından gecikmiş bir ilimiz, eğitim dalına ne kadar başarılı olursak olalım işsizlik sorununu aşamıyor. Yatırımcıların elini taşın altına koyarak acilen iş sahalarını genişletilmek zorunda. Sanayi bölgesi olarak ta gerideyiz, her fırsatta memleketimdeyim ve esnafından tut işverenler ile bir araya geliyorum ve her gelişimde her defasında aynı sorun ile karşılaşıyorum. Kırşehir Ankara ile Kayseri arsında sıkışıp kalan bir il olarak kabuğundan çıkmalıdır ”dedi.
Köksal; “Şüphesiz iktisadi krizler işsizlik oranları yükseltmekte ve meseleyi toplumun daha geniş katmanlarına taşımaktadır. Bu bakımdan ülkemiz açısından işsizliğin esas tartışılması gereken sebepleri konjonktürle değil yapısal sebeplerdir. İşsizliğin yapısal sebeplerinden biri de ilimiz de artan ve bununla bağlantılı olarak genç bir nüfusa sahip. Esnaf, günü siftah yapmadan kapatıyor ise günü bunun sebebi vatandaşta sıcak paranın olmaması. Kalkınmak için üretim olamazsa olmazımız istihzamı artırılmalı ve istihzamı artırmak üçünde üreticiye destek esnek olmalıdır” dedi.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku