Güncel

ÇALIŞKAN; "DAHA İYİ BİR HAYAT İÇİN ÇALIŞIYORUZ BUNUN İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ"

ÇALIŞKAN; "DAHA İYİ BİR HAYAT İÇİN ÇALIŞIYORUZ BUNUN İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ"

Okunma: 1880

11 Eylül 2021 16:36
-A

+A

TÜM İŞÇİ EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan ve Genel Mali Sekreteri Ali Selçuk 34’üncü Ahilik Bayramı dolayısıyla Kırşehir Şube Başkanı Necdet Kılıçlı ve yönetimini ziyaret etti.

Ziyaretinde açıklamalarda bulunan Genel Başkan Satılmış Çalışkan yeni nesil için daha rahat bir hayat için çabalıyor ve çalışıyoruz. Tüm uğraşımız emeklilerin huzur içerisinde yaşamasını sağlamak bu yönde çalışmalarımız devam ediyor dedi. Türkiye toplam 60 tane şube olduklarını belirten Çalışkan
Herkesin maaş ve hizmetine göre bir emekli maaş sistemi konulması gerekir dedi.
TÜM İŞÇİ EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan yaptığı açıklamada;
“Derneğimiz emeklilerimizin sorunlarını yasal gereği ne yapabilirsek bunun için uğraşlar veriyoruz emeklilerimizin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Derneğimiz 1989 yılında kuruldu. Bir ihtiyaçtan süper emekliler derneği olarak kuruldu. Daha sonra 1994 yılında süper emeklilerin konusunu bir nebze hallettikten sonra tüm işçi emekliler derneği olarak ismini değiştirip Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği olarak ismini değiştirdi.
Çalışkan; "Emeklilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz"
Genel Başkan Satılmış Çalışkan; "Bugün şuan da emeklilerimizin durumu Türkiye de maalesef en mağdur kesim durumuna düştü emeklilerin birinci sorunları maaş sorunları. Maaşlar tüfe'ye göre artış verilmekte biz burada talebimiz tüfe artı refah payı verilmesi. Bugün ki siyasilere ilettiğimiz ve uğraştığımız konulardan birisi de ocak ayında bir tüfe artışı olacak fakat ocak ayında bize verilen tüfe geçmiş 6 ayda ki maaşımızda ki erimeye karşı tüfe doğru veya yanlış çıkan tüfeye göre o gün ki seviyeye getiriliyor. Biz diyoruz ki o seviyeye gelsin ama bize refah payı verilmesini talep ediyoruz. Bu konu üzerinde çalışmalarımız var ikinci konumuz emeklilik o kadar dağıldı ki bugün taban maaş 1500 liraya dayandı ama bunun aslı 900-1000 lira taban da 6 bin 7 bin alanlar var böyle bir anlanılmaz sisteme girdi. Biz diyoruz ki tüm emeklileri kapsayacak bir intibah yasası hazırlansın bu yasa emeklileri bu kadar karıştırdı. Taban çok düşük taban çok yüksek orta da ezilen var. Bizim amacımız hizmet ve prim dayalı en düşük maaş asgari ücretin bin lira üstünde olsun yasalarımızda mevcut olan 5000 gün var. Beş bin bunun karşılığı olsun. Beş bin günün üstünde kimin hizmeti varsa herkesin hakkı verilsin. Herkesin maaş ve hizmetine göre bir emekli maaş sistemi konulması gerekir.
Çalışkan; "Emeklilerimiz Mecburen Özel Hastanelere Gidiyor"
Bir diğer sorunlarımız ise biz geçmişte SSK’lı olurken kimse bize ileride biz sizden para alacağız demedi. Dediler ki sağlık priminizi yatırın sağlığınız bize ait ama şimdi bugün hastanelere gittiğimizde orada SSK'ya katkı payı ödüyoruz artı onun için randevu alıyoruz görüntüleme ve laboratuar hizmetleri 1 ay 2 ay gün atıyor rahatsız olan işçi mecbur özel hastaneye gidiyor. Çünkü 1 2 ay bekleyemiyor. Görüntüleme ve laboratuar neticeleri çıkmadığı için tedavi olamıyor onun için özel hastaneye gidiyor tedavisini oluyor ama öyle bir fatura çıkıyor ki ikinci hastalık ortaya çıkıyor bu sefer stres hastalığı. O borç ödeniyor ama onun stresi yeni bir hastalığı ortaya çıkarıyor. Yurt dışında yabancı insanlara bedava vatandaşına parayla sistemi yok vatandaşa bedava yabancıya parayla ama bizde tam tersi kendi milletimize parayla mülteciye, sığınmacıya ücretsiz. Bunları kaldırılması yönünde taleplerimiz var. Yaslar gereği müracaatlarımızı yapıyoruz. Biz dernekler olarak birde sendikalaşmayı düşünüyoruz bunun içinde uğraşlarımız devam ediyor. Çünkü Avrupa avrupa diyoruz ama Avrupa sendika var dernek yok bizde sendika yok bir masada oturup sözleşme yapamıyoruz. Bugün aldığımız zamlar tüfesiyle yüzde onbeş ama yıllık bizim harcadığımız kısım temel ihtiyaç temel ihtiyacın tüfesi yüzde otuz. Biz artışlarımızın temel ihtiyaçlara göre verilmesini istiyoruz. Biz uğraş veriyoruz bu bahsettiğimiz konularda olumlu gidişat olmasını temenni ediyoruz. Türkiye de şu sorun var yaşa takılan kişiler var. Yanlış bir sistem 25 sene bir fiil hizmet veren kişi emekli olsun bugün elli yaşında ki birini kimse çalıştırmıyor. Elli yaşında ki adam direğe çıkarıp elektrik bağlayabilir mi? merdiven çıkabilir mi? çatıda çalışabilir mi? inşaat sektöründe çalışabilir mi? Onun için 25 sene hizmet yapan emekli olsun zaten o kişi 50 yaşından önce emekli olamaz 20 yaşında iş bulan çok az 25 30 yaşında iş buluyorlar ondan sonra zaten elli yaşına gelir o kişi. Türkiye de 60 tane derneğimiz var hep bir koldan daha iyi bir gelecek daha iyi bir hayat için çalışıyoruz bunun için çaba sarf ediyoruz” dedi.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku