Güncel

Çağatay Han Torun'dan; KORONA VİRÜS SONRASI BÖLGEDE EKONOMİK ve SOSYAL ÖNGÖRÜLER...

Çağatay Han Torun'dan; KORONA VİRÜS SONRASI BÖLGEDE EKONOMİK ve SOSYAL ÖNGÖRÜLER...

Okunma: 1168

6 Mayıs 2020 16:05
-A

+A

       Yeni nesil Korona virüsün (COVID-19) Çin'de görülmesiyle birlikte küresel tedarik zincirlerinde belli sıkıntılar ortaya çıktı. Korona virüs sosyal ve ticari hayatı kısıtlayıcı önlemler alınmasına neden oldu. Bu durum her ne kadar önlem amaçlı olsa da virüsten kaynaklı zararın hizmetler sektörü başta olmak üzere ekonomilerin geneline yayılması kuvvetle muhtemeldir. Peki ya korana virüs sonrası ülkemizde neler olacak ve neler yaşanacak? Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Çağatay Han Torun korona virüs sonrası yaşanacak durumlar konusunu değerlendirdi. 
        Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Çağatay Han Torun Kırşehir ve çevre bölgelerde Korona virüs sonrası oluşabilecek öngörüler hususunda gazetemize açıklamada bulundu. “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” Hatta sayın Cumhurbaşkanımız ‘’Normalleşme kriterleri açıkladı’’ ama bunun için yeni bir tabir kullandı. ‘Yeni normal.’ Bu söylem elbette sosyal hayat için olduğu kadar hatta daha da önemli bir boyutta ekonomik anlamda iz bırakacaktır." diyen Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Çağatay Han Torun yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Yeni tip Corona virüsü Covid 19 pandemisinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatımıza kabus gibi çökmesi ile birlikte neredeyse herkes klişe bir cümle kurmaya başladı. “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” Hatta sayın Cumhurbaşkanımız ‘’Normalleşme kriterleri açıkladı’’ ama bunun için yeni bir tabir kullandı. ‘Yeni normal.’ Bu söylem elbette sosyal hayat için olduğu kadar hatta daha da önemli bir boyutta ekonomik anlamda iz bırakacaktır.
Bu ifadenin belirgin etkilerini TR71 bölgemizde en önemli ekonomik aktör olan tarım, hayvancılık ve gıda sektörü şimdiden hissetmeye başladı. Beraberinde bu sektörlerle ilgili daha fazla yeni,  popüler ve ezber bozan gelişmelerin üretimden tüketime kadar olan tüm süreçte karşımıza çıkacağını da tahmin etmek zor olmayacaktır.
Tam bu geçiş noktasında bu sektörlerin tüm aktörleri geleceği yorumlamaya, gelişmeleri tahmin etmeye, kendince bir pozisyon alma gayreti içine girdiler. Özellikle tarımsal ve hayvansal üretimin öneminin ciddi anlamda su götürmeyecek şekilde vurgulanması, üreticinin bu ‘yeni normal’ süreçte üreteceği ürünün yüksek getiri vaadi neticesinde üretime olan titizlik ve özenini had safhaya çıkaracaktır.
         Özellikle, maalesef son dönemlerde tarımsal anlamda üretimden ziyade ithalatçı bir kimliğe bürünen tarım politikamız , artık diğer ülkelerinde bu konuda psikolojik olarak uygulayacakları temkinli ihracat blokajının ülkemizde tarımsal üretimin özellikle de hayvancılık konusunda ciddi sorun arz edeceği aşikardır. Çünkü bizim ülkemizde hayvancılık ne yazık ki üretimden ziyade, yurtdışında getirilen hayvanların burada besiye çekilip kesimde et ürünü olarak halka arzından ibarettir. Bu konunun ciddi anlamda üstüne gidilip artık kangren olan ve hayati önem taşıyan kendi etimizi kendimizin yetiştirmesi sorununa acil bir çözüm üretilmesi kaçınılmaz hala gelmişti ki, bu yeni süreçte bizi en çok zorlayacak konuların başında kırmızı  et fiyatlarında ki yükselme ve halkımızın protein ihtiyacı olacaktır.
         Tabi burada milli bir stratejik değer olarak TMO’nun piyasayı düzenleyici rolünün yanında buğday gibi stratejik ürünlerde sıklıkla yaşanan krizleri de hesaplayarak yeterli stok yapması hayati derecede önemli. Bu sebeptendir ki TMO’nun dünyanın başlıca buğday üreten diğer ülke örneklerinde olduğu gibi, yeterli stok bulundurması ve bunu kalıcı bir politika haline getirmeye  beklenilmektedir. Ancak bu buğday stokunun öncelikle yerli üretimden karşılanmasının da üreticilerin haklı beklentileri arasında olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.” Bu bağlamda toprak tarımında ise hükümetimizin ilk defa hasat sezonundan önce açıkladığı hububat alım fiyatları ve bu fiyatlarında verilen desteklerle çiftçiyi tatmin etmeye yakın olduklarını da göz önünde bulundurursak, bu motivasyonun bu yıl olmasa bile ilerleyen süreçte çiftçimizi daha çok üretmeye teşvik edeceği en azından tarımsal gıda üretimi açısından dışarı bağlığımızın azalacağı hatta tamamen terk edileceğini düşünmek ütopik olmayacağını olumlu bir beklenti olarak sunmakta da fayda olacaktır.
         Yukarıda bahsettiğim üzere olası gelişmeler ve öngörüleri yorumlamak gerekirse,  özellikle hububat ve bakliyat gibi depolanabilir temel tarım ürünlerinde stok devri, hükümetçe yeteri kadar stokumuzun olduğunun açıklanmasına rağmen ilerleyen zamanlarda dışarı bağımlılığın yok edilmesi adına çok daha kritik önem kazanıyor. Gıda bazlı tarımsal üretimde arz-talep-fiyat dengesinin temininde  lisanslı depoculuk, ürün ihtisas borsaları gibi faydalı araçlar bu süreçte çok daha fazla ehemmiyet arz eder hale geldi. Türkiye'de geçtiğimiz birkaç yılda bunlar üstünde ciddi ve başarılı çalışmalara imza atıldı ve bu araçlar aktif hale getirildi. Bununla beraber bu sistemlerin konudan bihaber olan tabana kadar yayılarak çiftçi tarafından benimsenmesi ve fonksiyonellik kazanması dayeni dönemde stratejik milli bir hamle olacaktır."
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku