Güncel

BARO BAŞKANINDAN KAMUOYU AÇIKLAMASI

BARO BAŞKANINDAN KAMUOYU AÇIKLAMASI

Okunma: 239

25 Eylül 2021 16:32
-A

+A

KIRŞEHİR BAROSU BAŞKANI Av. Mehtap KARABURÇAK TUZCU kamuoyunun bilgilendirilmesi için açıklama yapma gereğini doğdunu belirtti.

Son dönemlerde Ulupınar'da traktöre haciz konulması hakkında açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu her şey usulünce, yerinde ve zamanında gerçekleşti hukuka aykırı işlem yapılmış gibi kamuoyuna yansıtılması yerinde olmaz.
Bazı basın organlarında Kırşehir’de gerçekleştirilen bir haciz işlemi ile ilgili olarak yapılmış haberler üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesi için açıklama yapılması gereği doğmuştur.
KIRŞEHİR BAROSU BAŞKANI Av. Mehtap KARABURÇAK TUZCU yaptığı açıklamada; "Habere konu olaya dair yapılan araştırmada Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Merkezi tarafından 22.09.2021 günü ayrıntılı bir açıklama yapıldığı görülmüştür. O açıklamada da bahsedildiği üzere traktör sahibi olarak görünen kişi, 2015 yılında Ulupınar Tarım Kredi Kooperatifinden 4 yıl vadeli kredi kullanmıştır. 2018 yılında taksitlerin ödenmemesi nedeniyle 26.12.2018 tarihinde kişi hakkında icra takibi başlatılmıştır. Aradan geçen zamana rağmen dosyaya ödeme yapılmamış ve borcun yapılandırılması için de herhangi bir başvuruda bulunulmamıştır. Açıklamada bahsedildiği gibi borçluya gerek yazılı gerek sözlü olarak bilgilendirme yapılmış, ancak borçlu ödeme yapmayacağını söylemiştir.
Çiftçilik kaydını da sildirmiş olan borçludan Kurum alacağının tahsil edilmesi amacıyla alacaklı kurum vekilinin Yasaya uygun talebinin icra müdürlüğünce Yasaya uygun olarak kabulü ardından İcra İflas Kanununa uygun şekilde haciz işlemi gerçekleştirilmiştir. Haciz mahalline gidildiğinde, Tarım Kredi Kooperatifi adına rehinli olan ve borçlu adına kayıtlı traktörün plakalarının sökülmüş olduğu, borçlu tarafından değil 3.kişi konumundaki kardeşi tarafından kullanıldığı, kardeşinin beyanına göre borçlunun köyde yaşamadığı, şehir dışında olduğu haciz tutanağına yazılmış ve orada bulunanlarca imzalanmıştır.
Bu koşullar altında, yapılan haciz işleminde herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı açıkken ve dosyadaki muhatap kişilerin yasal olarak yargısal makamlara başvuru hakları mevcutken işlemi yapan kamu görevlisi statüsündeki alacaklı vekili ve icra memurunun hukuka aykırı işlem yapmış gibi gösterilmeye çalışılması yerinde olmamıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku