Güncel

Akpınar'da 100 bin solucanla organik gübre üretiyor

Akpınar'da 100 bin solucanla organik gübre üretiyor

9 Mayıs 2020 16:01
-A

+A

      Toprağa çok faydalı olan organik solucan gübresiyle geçmişten birer emanet olan toprak yapısının korunmasına da katkının hedeflendiği solucan gübresi üretimine ilgi yoğun.
       Kırşehir'in Akpınar İlçesinde solucanla organik gübre üretimi yapan Aydın Bayram ve ailesi Kırşehir'in ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.
       Kırşehir'in Akpınar İlçesinde yaklaşık 3 yıl önce 10 bin solucan ile solucan gübresi üretimine başlayan Aydın Bayram ve ailesi yaklaşık 100 bin solucanla ile üretimine devam ediyor. Solucan gübresi üretimine ilginin yoğun olduğunu dile getiren Bayram, meyve sebze fidelerine, bahçe çiçeklerine, ağaç diplerine kullanmak amaçlı verimi artırdığı için talep edildiğini ve satışını yaptığını belirtti.
Yaklaşık 3 yıl önce solucan gübresi ile ilgilenmeye başlayan Bayram ve ailesi, solucan gübresi üretimine başladı. Kursa giderek bu alanda profesyonel eğitim alan aile, araştırmalar yaptıktan sonra üretime geçti.
Akpınar İlçesinde solucan gübresi üretimi yapan Aydın Bayram gazetemize yaptığı açıklamada "Solucanlar, büyükbaş hayvan gübresinde bekleyerek kendi gübresine çeviriyor. Organik atıklarla beslediğim solucanlardan solucan gübresi elde ediyorum. Solucan gübresi genel olarak canlı olan bütün bitkilerde kullanılıyor. İnorganik maddeleri organik maddeye çevirerek toprağın yapısını düzenliyor ve yumuşatıyor. Kimyasal kullanmadan toprağı daha verimli hale getiriyor. Bitkinin yanmasını önlüyor. Bu gübrenin kullanıldığı ağaçlar diğer bitkilerden 15 gün kadar önce meyve veriyor. Bitkinin aromasını, lezzetini, kokusunu koruyor. Solucan gübresinde asitlenme olmadığı için uzun vadede saklanıp kullanılabiliyor, bitkiler için verimi %100 organik gübredir.Zararlı kimyasalları içermez ve kullanırken herhangi bir şeyle karıştırılması gerekmez.Ürün verimi artar.Bitki büyümesini hızlandırması, sağlıklı bitki oluşumunu desteklemesi sonucunda ürün verimi de artar. Ürünlerinde verimi arttırmak isteyen Kırşehirli hemşerilerimiz (0553 116 8840) iletişim hattımdan bana ulaşabilirler." dedi.
SOLUCAN GÜBRESİNİN FAYDALARI
         Kırşehir'de yoğun ilgi gören solucan gübresinin faydaları saymakla bitmiyor. Kırşehirli üreticilerden solucan gübresine talep yoğun oldu. İşte solucan gübresinin faydaları:
"İçeriğindeki besleyici maddeler bitkiler tarafından kolayca emilir. Solucan gübresinin en önemli faydalarından biri, bitkilerin kökleri tarafından çok kolay bir şekilde absorbe edilmesidir. Kimyasal gübrelerin aksine içerdiği solucan mukusundan dolayı topraktan kolayca akmaz. Böylece bitkilerin besin maddelerini emmesi için daha fazla zamanı olur. Bitkilerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Solucan gübresinin kullanımı ile bitkide pestisit kullanımı azaltılabilir. Pestisit kullanımının azaltılması ile doğa daha sağlıklı bir hale gelir. Bitkinin su tutma kapasitesini arttırır. Özellikle kuraklık yaşanan bölgeler için çok faydalı bir özelliktir. Kurak olan bölgelerde su tutma kapasitesini arttırarak bitkinin nemli kalmasını sağlar.
-Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.
-Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.
-Topraktaki Organik Madde miktarını arttırır.
-Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.
-Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır.
-Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır.
-İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.
-Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.
-Toprağın su tutma kapasitesi artar. Su stresini minimuma indirir.
-Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
-%100 gerçek nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.
-Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.
-Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.
-Toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazandırmaktadır.
-Bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz. Kokusuzdur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
-İçerisinde başka bir katkı maddesi mevcut değildir.
-Sonuç olarak; solucan gübresinin faydaları çok, lakin üretim aşamalarına dikkat ederek hobi olarak değil ciddi olarak yaklaşımlarında para kazanma imkanınız yüksektir."
 
 
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku