Güncel

AFAD, KIRŞEHİR’DE AFET ÇANTASINI TANITTI

AFAD, KIRŞEHİR’DE AFET ÇANTASINI TANITTI

16 Eylül 2019 07:00
-A

+A


Kırşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Metin Alpaslan, afetlere hazırlık amacıyla afet ve acil durum çantası tanıtımını yaptı. Kırşehir yazılı ve görsel basın mensuplarının katıldığı açıklamada AFAD Müdürü Metin Alpaslan, Afete hazır ol çağrısıyla 12 ay boyunca ülke genelinde farklı temanın belirlendiğini bu temaların vatandaşlara aktarma çalışmalarının devam ettiğine değindi.Açıklamada,  Afet Risklerini Anlamak, Afet Çantası, Toplanma Alanları, Afet Sigortası, Bina Güvenliği, Gönüllü Ol, Yangın, Afet Anı (Tatbikat), Afete Hazır Türkiye gibi temaları içerecek olan Afetlere Hazırlık Yılı, sadece AFAD’m değil, her bir bireyin, üniversitenin, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşunun yapması gereken çalışmaları içerdiği belirtildi.
12 AY, 12 TEMA
AFAD Müdürü Metin Alpaslan, afetler olmadan toplumu bilinçlendirmek için yola
çıktıklarını ve zihinsel olarak vatandaşları acil durumlara hazırlamak istediklerimi belirtti. AFAD Müdürü Metin Alpaslan, ”AFAD Başkanlığımızca, Afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için afetlere hazırlık yılı başladı.
 Bu yılda AFAD, toplumlarda afetler olmadan önlem alma anlayışını geliştirmek için insana temas eden projelerle çalışmalarını sürdürüyor. Afetlere hazırlık yılı, Afetlere hazırlıkta zihinsel dönüşümü hedefleyen bir süreci içinde barındırıyor. Afete hazır ol çağrısıyla 12 ay boyunca ülke genelinde değişik temalar işlenmektedir.  Eylül ayı temamız Afet çantasının önemi ve içeriği olarak belirlendi.  Biz ilimizde afet çantasının önemi nelerdir diyerek vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz. “ diye söyledi.
AFET ÇANTASININ İÇERİĞİ
Afet çantasının içeriğine değinen AFAD Müdürü Metin Alpaslan, afet çantasında bulunan malzemelerle acil durumda nasıl kullanılacağını aktardı. AFAD Müdürü Metin Alpaslan,             "Herhangi bir acil durum sonrasında görevlilerin size ulaşması zaman alabilir. Bu sürede kendi kendinize hayatta kalmanız gerekebilir. Bu yüzden de çantanızda en az 72 saat hayatta kalmanızı sağlayacak miktarda gıda, su, temizlik malzemeleri, diğer ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünler bulunmalıdır. Bir afet acil durum çantasında olması önerilen malzemeler, bir kişiye üç gün yetecek kadar su, üç gün yetecek miktarda bozulmaya dayanıklı gıda, pilli radyo, el feneri, ekstra piller, ilk yardım çantası, yardım çağırmak için düdük, mevsime uygun temiz giysi, konserve açacağı da içeren çok amaçlı çakı, çöp poşeti, önemli evraklar, hijyen malzemeleri ve düzenli kullanılan ilaçlar yer almaktadır." Diye konuştu.
Afet çantasının tanıtımı sonrasında AFAD Müdürü Metin Alpaslan, Kırşehir yazılı ve görsel basın mensuplarına Afet Çantası hediye etti.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku