Güncel

“KOKSAL DİL ÖĞRETİM MODELİ” DÜNYAYA AÇILIYOR

“KOKSAL DİL ÖĞRETİM MODELİ” DÜNYAYA AÇILIYOR

21 Ekim 2019 07:08
-A

+A

Doç.Dr. Onur Köksal tarafından geliştirilen  “KÖKSAL Dil Öğretim Modeli” dünyaya açılıyor. 2 yıl pilot uygulamasının yapılmasının ardından elde edilen sonuçlar doğrultusunda uluslararası geçerliliği kabul görmeye başlayan “KÖKSAL DİL ÖĞRETİM MODELİ”, birçok ülke tarafından ilgi odağı olmaya başladı.  Türkiye’de ilk olan ve bir Türk’ün geliştirmiş olduğu öğretim kurama ilk talep Pakistan’dan geldi.   4 temel beceriyi esas alan bu model, CFR'a göre A1 seviyesindeki bir kursiyeri 1216 saatlik eğitim sonrasında C1 seviyesine yükseltmekte.
Köksal, “KÖKSAL Dil Öğretim Modeli” ile ilgili yaptığı açıklamada uygulamanın başarısını uluslararası geçerliliği olan TOEFL IBT sınavıyla değerlendirdiklerini belirtti.
A1 düzeyinde bir öğrencinin bu modelin uygulaması ile TOEFL IBT sınavından 84 puan aldığını ifade etti.  Doç.Dr. Onur Köksal, ”Bu model 4 temel beceriyi esas alır. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşma. 2 yıl pilot uygulaması yapıldıktan sonra A1 düzeyinde olan bir öğrencinin, 1216 saatlik eğitim sonrasında C1 düzeyine ulaştığı görülmüştür. Uluslararası geçerliliği olan TOEFL IBT sınav yapılarak elde edilmiş bir veridir. 
Köksal, dil öğrenim modelinde konuşma ve dinleme üzerinde durulduğunu aktardı ayrıca bu öğrenme modeli için birçok ülke ile görüşüldüğünü de belirtti.
İlk defa bir Türk’ün geliştirmiş olduğu bir dil kuramı, dünya tarafından kabul gördü. Özellikle 2. Dili İngilizce olan ülkelerde kabulü sağlanmıştır. Pakistan bu konuda ilk adımı attı. Şu anda da Bulgaristan ve Slovakya ile görüşmeler sürüyor.” diye belirtti.  The İslamia University Of Bahawalpur Eğitim Bölümü Başkanı Dr. Irshad Husaain, Doç.Dr. Onur Köksal’ı öğrenme modelini beğendiğini ve kendi üniversitesinde uygulamak istediklerini belirten bir talep mektubu gönderdi.
The İslamia University Of Bahawalpur Pakistan, Eğitim Bölümü Başkanı Dr. Irshad Husaain, Doç.Dr. Onur Köksal’a gönderdiği mektupta ; “Koksal Dil Öğretim Modeli’ni incelediğini ve bu modeli kendi üniversitelerinde uygulamak istediklerini belitti. Ayrıca Dr. Irshad Husaain, mektubun devamında, Doç.Dr. Onur Köksal’ı model ile ilgili eğitim vermesi için Pakistan’a davet etti.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku