Güncel

“HİJYEN EĞİTİM BELGESİ”’NİN ALINMASI ZORUNLU HALE GELDİ

“HİJYEN EĞİTİM BELGESİ”’NİN ALINMASI ZORUNLU HALE GELDİ

Okunma: 190

27 Ocak 2020 07:02
-A

+A

 

 
Yönemeliğin 11’nci Maddesi gereği yapılan denetimlerde “Hijyen Eğitim Belgesi” sorulacak olup, bu belgeyi almamış olanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine göre cezai müeyyide uygulanacaktır.

Kırşehir Esnaf Ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada ,Bilindiği gibi ülkemizde başta gıda üretim ve perakende iş yerleri olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayrisıhhi iş yerlerinde çalışanların yaptırmak mecburiyetinde olduğu portör muayeneleri yerine Hijyen Eğitimi alınması zorunluluğu geliştirildi. Bu çerçevede hazırlanan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
 Hijyen eğitimleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Birlik Başkanlığımız işbirliğinde düzenlenecek olup, yönetmelik gereği eğitim alması zorunlu kişilerin, Birlik Başkanlığımız Eğitim Merkezine müracaat etmeleri gerekiyor.
Bu Yönetmelik aşağıda belirtilen iş kollarını kapsamaktadır:
a-Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
b-İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
c-Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
d-Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
e-Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.
İşletmelerin, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 (bir) yıl içinde eğitimleri tamamlaması zorunluluğu olup, bu süre 05/07/2014 tarihinde dolmuştur.
Yönetmeliğin 11’nci Maddesi gereği yapılan denetimlerde “Hijyen Eğitim Belgesi” sorulacak olup, bu belgeyi almamış olanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine göre cezai müeyyide uygulanacaktır.
İlgili üyelerimizin bilgilerine sunarız.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku